Allah'mı Denilmeli Yoksa Ellah'mı Demeliyiz.

ibrahim fırat | Pazartesi, Aralık 21, 2015 | 9 yorum
Günümüzde ezanlar okunurken ve namaz kıldıran imamların Allah yerine Ellah dediğini duymuş veya hissetmiş olabiliriz. Bunun sebebi ise, Arapça harflerine "a" harfinin olmayışıdır. (yani Allah denirken en baştaki harf Elif harfidir.)  Bundan dolayı Allah yerine "ELLAH" denilmesi gerekir. ELLAH derken e harfi kalın ses tonuyla çıkması lazım. Yani a ile e arasında bir ses çıkışı ile.

Harf inkılabından önce, Osmanlıca Türkçe'si vardı. Ancak harf devriminin ardından Latin harflerine geçişimiz nedeniyle bugün ki yazılarımız da dahi ELLAH yerine Allah yazmaktayız. Fakat bazı araştırmalar ve sağlam kaynaklara bakıldığında her iki şekilde denilmesinde ve yazılmasında sakınca olmadığı söylenmektedir. Ama "Âllah" denilmesi sakıncalı görülmüştür. Çünkü bu şekilde anlam değişmektedir. 

Yine bunu en sağlam kaynak olan günümüzde yaşayan Adıyaman Menzil köyünde ikamet eden Ellah dostu Peygamberimiz (s.a.v.) öz torunu ve Sadat-ı Kiram Gavs-ı Sani (k.s.) hazretlerinin oğlu ve halifesi olan mübarek zat "Seyyid Muhammed Saki Haşemi (k.s)" bu konuya açıklık getirmiştir. Bunu biz direk görsel şekilde alıntı yaparak sizlere sunuyoruz. 

Aşağıdaki videoda çok net şekilde bu durum anlatılmış.

İçeriği Sosyal Ağlarda Paylaşmak için Alttaki Butonları Kullanabilirsiniz


Kategori:

Yazar Hakkında:
!BR@H!M F!R@T Blogumuzda paylaşılan her şey tanıtım amaçlıdır. Telif ihlali olan paylaşımları iletişim kutusundan veya ibo.firat@gmail.com adresinden bize ulaştırabilirsiniz.

9 yorum:

 1. hocamız türkçeyi de öğrenip imla kurallarına uysa keşke, görseldeki yazı hep hatalı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Görseldeki yazıyı kendi yazmamıştır. Ağzından duymuşlardır ve görsele aktarılmıştır. Ben böyle düşünüyorum ayrıca zaten birçok kitabı vardır. Seyyid Muhammed Saki Haşemi(k.s)'nin

   Sil
 2. yalnız bu durumda vellahi, maşellah, eyvellah, subanellah vb. komple bildiklerimizi değişmemiz gerekiyor. yanlış mıyım?

  YanıtlaSil
 3. işte bi milletin diniyle halfabesiyle oynayıp onun yerine saçma sapan bır uygarlık getirirsen olucagı bu daha yüce yaradının adını bile dogru durust telafuz edemıyoruz

  YanıtlaSil
 4. ELLAH
  ım kovulmuşşeytandan
  SANA
  sığınırım
  EN GÜZEL İSİMLER ELLAHINDIR
  ONA ONLARLA dua edin ONUN İSMİNDEN sapanları bırakın onlar yaptıklarının cezasını çekecekler
  lütfen dikkat RABBİMİZİN İNDİRDİĞİ GERÇEK İSMİ ELLAH tır
  aLLAH Değil çünkü KELİMENİN başındaki harf E dir a değil İNDİRİLEN. E HARFİNİ uydurulan a harfiyle değiştirmek HAKK. olanı batılıla örtmek ELLAHIN GERÇEK İSMİNDEN sapmak ve kâfir olmak demek lütfen göz göre göre E harfine a demeyin yoksa yalan söylemiş ve ELLAHA İftira etmiş olursunuz hiç şüphesiz RABBİMİZ KENDİSİNE TEK HARF bile iftira edilmesine razı olmaz.
  ELLAHA KARŞI yalan uydurandan ve
  kendisine gelen. GERÇEĞİ yalanlayandan daha zalim kim vardır hiç şüphesiz o zalimler asla iflah olmazlar DİYEN RABBİMİZ ELBETTE DOĞRUYU SÖYLER
  biliyorum şeytan insana. yalanı süslüyor aLLAH demeyi daha güzel gösteriyor bizler seytanin fısıltısına değilde RABBİMİZİN SÖYLENDİĞİNE kulak verirsek ve kalp gözüyle İNDİRİLENİ Tasdik edersek dilimizde ELLAH der elimizde ELLAH diye yazar
  evet ELLAHU EKBER DEMEK
  ELLAH TEK BÜYÜKTÜR DEMEKTİR
  RABBİM CASİYE SUWRESİNDE
  göklerde de yerde de
  BÜYÜKLÜĞÜN SADECE KENDİSİNE
  MAHSUS OLDUĞUNU SÖYLÜYOR
  ve kim ONA abd olmayı yani
  ONA KARŞI küçülmeye köle olmaya tenezzül etmese ebedi ateşe girecektir diyor
  EVET TEK BÜYÜK ELLAH
  bizler küçüğüz
  TEK RABBİMİZ /ÖĞRETMENİMİZ EFENDİMİZ ELLAH
  bizler ONUN köleleri ve öğrencileriyiz bu yüzden ONDAN başkasına asla EFENDİM yada HOCAM OGRETMENİM Diyemeyiz
  qur'anda ELLAHIN Seçkin kıldığı salih kulların tek birine HOCAM yada ÖĞRETMENİM yana EFENDİM denildiginde dair tek örnek gosteremezsiniz RABBİMİZ alemlere rahmet olarak gönderdiği peygamberimiz için arkadaşınız der EFENDİNİZ Yada HOCANIZ Dem
  kim kime EFENDİM ÖĞRETMENİM YADA HOCAM diyorsa aslında ONU RAB EDİNMİS ve ELLAHA Ortak koşmuş olur lütfen insanların sizi YÜCELTMESİNE. izin vermeyin
  TEK YÜCE TEK BÜYÜK TEK HOCA ELLAHTIR deyin doğrusu insana bilmediğini ÖĞRETEN ODUR
  çünkü kullarının aklına kalbine
  HÜKMEDEN ANCAK O DUR
  ÇÜNKÜ BÜTÜN ANAHTARLARIN SAHİBİ ANCAK O DUR
  o halde ONUN arzında zerre kadar BÜYÜKLÜK taslamaya hakkınız yoktur RABBİMİZ için alnımızı secdeye koyalım kendimizi yerle bir edelim ve RABBİM TEK BÜYÜK SENSİN ben bir hiçim diyelim
  ki RABBİMİZ bizi kölesi olarak kabul etsin ve meryemi terbiye ettiği gibi bizi de terbiye etsin inşaELLAH

  YanıtlaSil
 5. 5 vakit namazi kilip, orucunu tutuyor, zekanitini verip kurbanini kesiyorsun. Kuran i da okuyup, gispet dedikodu yalandan uzak duruyorsun da simdi E mi desek A mi desege sira geldi.
  Dogrusu Allah tir her duydugunuza inanin hemen bok atmaya baslayin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sakin ol kardeşim bu ne hiddet bu ne celal. Neden ön yarğılısn nereden biliyorsun sen buradaki insanların hepsi dediklerini yapan insanlardır. Neden en önemli meseleye değinmeyelim. Sen mederese okudun mu? Arapça'yı iyi bilir misin? Arapça da bana A harfi göster türkçe de yazarken tabi ki Allah yazılacak Sen elif harfine nasıl a diyebilirsin ki. B harfine c der gibi bir şey olur. Doğrusu Ellah'dır. Ama derken Kulağına Allah gibi gelir. Yani aslında e ile a arası bir ses çıkar ama bu lafız elif harfi ile denir.

   Sil
  2. Düzeltme yapıyorum şu kısmı "Neden ön yarğılısn nereden biliyorsun sen buradaki insanların hepsi dediklerini yapan insanlardır" burada eksik kelimem var. "Nereden biliyorsun ve nereden bu kanıya vardın. Belki burada ki herkes yada birçok insan, namazında, orucunda, zekatını veren insanlardır." Kimsenin günahını alma. Çünkü

   Sil
  3. Senin görüşüne göre kardeşim o zaman ALlahu Ekber diyorsun dimi. ALlah ile Ekber de elif harfi var senin o zaman Allahu Akber demen geremez mi? Doğrusu işte Ellahu Ekber şeklindedir. Daha çok çok örnek verebilirim size. Aslında daha fazla da uzatmaya gerek yok. Gidin hocalara sorun. Ezanı dinleyin en azından müeezin ne diyor o zaman anlarsınız.

   Sil

Lütfen konuyla alakasız yorumlardan kaçının. Sadece link almak amaçlı ( spam ) yorumlar yazmayınız. ( anında silinir ). Argo, küfür, siyasi vb. içerik barındıran yorumlar yazmayınız.

Not: Yorum yapabilmek için (yorumlama biçiminden) Anonim ( isimsiz olarak ) veya Adı/URL'yi ( Adı ( gerekli ) / URL ( kısmını boş bırakınız ), fonksiyonlarından seçim yaparak yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Ancak Google + profili ile yapılan yorumları onaylamıyorum bilginize. Yorum yaparken Adı/URL kısmından yaparsanız sadece isim yazmanız yeterli. Site adresi, URL eklerseniz yorumunuz onaylanmaz.

if