Bonzai ve Zararları Nedir? yangın kapısı eskişehir vinç renkli saç boyası sinema

Allah'mı Denilmeli Yoksa Ellah'mı Demeliyiz.

ibrahim fırat | Pazartesi, Aralık 21, 2015 | 4 yorum

Günümüzde ezanlar okunurken ve namaz kıldıran imamların Allah yerine Ellah dediğini duymuş veya hissetmiş olabiliriz. Bunun sebebi ise, Arapça harflerine "a" harfinin olmayışıdır. (yani Allah denirken en baştaki harf Elif harfidir.)  Bundan dolayı Allah yerine "ELLAH" denilmesi gerekir. ELLAH derken e harfi kalın ses tonuyla çıkması lazım. Yani a ile e arasında bir ses çıkışı ile.

Harf inkılabından önce, Osmanlıca Türkçe'si vardı. Ancak harf devriminin ardından Latin harflerine geçişimiz nedeniyle bugün ki yazılarımız da dahi ELLAH yerine Allah yazmaktayız. Fakat bazı araştırmalar ve sağlam kaynaklara bakıldığında her iki şekilde denilmesinde ve yazılmasında sakınca olmadığı söylenmektedir. Ama "Âllah" denilmesi sakıncalı görülmüştür. Çünkü bu şekilde anlam değişmektedir. 

Yine bunu en sağlam kaynak olan günümüzde yaşayan Adıyaman Menzil köyünde ikamet eden Ellah dostu Peygamberimiz (s.a.v.) öz torunu ve Sadat-ı Kiram Gavs-ı Sani (k.s.) hazretlerinin oğlu ve halifesi olan mübarek zat "Seyyid Muhammed Saki Haşemi (k.s)" bu konuya açıklık getirmiştir. Bunu biz direk görsel şekilde alıntı yaparak sizlere sunuyoruz. 

Aşağıdaki videoda çok net şekilde bu durum anlatılmış.
İçeriği Sosyal Ağlarda Paylaşmak için Alttaki Butonları Kullanabilirsiniz


Kategori:

Yazar Hakkında:
!BR@H!M F!R@T Blogumuzda paylaşılan her şey tanıtım amaçlıdır. Telif ihlali olan paylaşımları iletişim kutusundan veya ibo.firat@gmail.com adresinden bize ulaştırabilirsiniz.

4 yorum:

 1. hocamız türkçeyi de öğrenip imla kurallarına uysa keşke, görseldeki yazı hep hatalı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Görseldeki yazıyı kendi yazmamıştır. Ağzından duymuşlardır ve görsele aktarılmıştır. Ben böyle düşünüyorum ayrıca zaten birçok kitabı vardır. Seyyid Muhammed Saki Haşemi(k.s)'nin

   Sil
 2. yalnız bu durumda vellahi, maşellah, eyvellah, subanellah vb. komple bildiklerimizi değişmemiz gerekiyor. yanlış mıyım?

  YanıtlaSil
 3. işte bi milletin diniyle halfabesiyle oynayıp onun yerine saçma sapan bır uygarlık getirirsen olucagı bu daha yüce yaradının adını bile dogru durust telafuz edemıyoruz

  YanıtlaSil

Lütfen konuyla alakasız yorumlardan kaçının. Sadece link almak amaçlı ( spam ) yorumlar yazmayınız. ( anında silinir ). Argo, küfür, siyasi vb. içerik barındıran yorumlar yazmayınız.

Not: Yorum yapabilmek için (yorumlama biçiminden) Anonim ( isimsiz olarak ) veya Adı/URL'yi ( Adı ( gerekli ) / URL ( kısmını boş bırakınız ), fonksiyonlarından seçim yaparak yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Ancak Google + profili ile yapılan yorumları onaylamıyorum bilginize. Yorum yaparken Adı/URL kısmından yaparsanız sadece isim yazmanız yeterli. Site adresi, URL eklerseniz yorumunuz onaylanmaz.

if