Slider

İlgi Çeken Videolar

Sağlık

Teknoloji

Sinema

Televizyon

Ne Nedir?

En5 Konular

» » » » Kadı Anlatışına Göre Fetva Verir.Eski zamanlarda adalet temsilcilerine verilen isim "kadı" idi. Kadıların verdiği kararlara ise  "fetva" denirdi. Günümüzde bu işlere bakan kişilere ise "yargıç" denilmektedir. Kadıların yaptığı görevi bu zamanda yargıçlar yapıyorlar. 

Kadı Anlatışına Göre Fetva Verir.


Kadı kendisine ne anlatılırsa ona göre fetva verir. Bu ata sözüne uygun olan bir fıkra vardır:

"Bir gün Hoca'ya biri gelmiş, birinden şikayetçi olmuş, dert yanmış. Hoca dinledikten sonra "Haklısın" demiş. Sonra adam çekip gitmiş. Biraz sonra şikayet edilen adam gelmiş, o da birinci adamdan şikayetçi olmuş. Hoca, ona da haklısın demiş. Bu olayları diğer taraftan gören Hoca'nın  karısı: "Bu nasıl yargılama böyle? İkisine  de aynı şeyleri söyledin" deyince, Hoca karısına dönerek: "Hanım sen de haklısın!" demiş.

Sonuç olarak anlaşıldığı  gibi  tek taraflı anlatışlar ile herhangi bir sonuca varmak pek mümkün olmayabilir.  Bundan dolayı adalet adamları her iki tarafı da dinlemektedirler. Daha doğru bir sonuca ulaşmak için tanıklara başvuruyorlar. 


«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Yorum Yazmak İçin Aşağıdaki Seçenekleri Kullanınız


Lütfen konuyla alakasız yorumlardan kaçının. Sadece link almak amaçlı ( spam ) yorumlar yazmayınız. ( anında silinir ). Argo, küfür, siyasi vb. içerik barındıran yorumlar yazmayınız.

Not: Yorum yapabilmek için (yorumlama biçiminden) Anonim ( isimsiz olarak ) veya Adı/URL'yi ( Adı ( gerekli ) / URL ( kısmını boş bırakınız ), fonksiyonlarından seçim yaparak yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Ancak Google + profili ile yapılan yorumları onaylamıyorum bilginize. Yorum yaparken Adı/URL kısmından yaparsanız sadece isim yazmanız yeterli. Site adresi, URL eklerseniz yorumunuz onaylanmaz.