Slider

İlgi Çeken Videolar

Sağlık

Teknoloji

Sinema

Televizyon

Ne Nedir?

En5 Konular
» » » Cübbeli Ahmet Hocamızı Ziyaret


Cübbeli Ahmet Hocamızı Ziyaret
Camiamızın yetiştirdiği içlerinde Efendi hazretlerinin vekillik yapan müderrislik vaizlik imamlık faaliyetlerinde bulunan Türkiye'nin dört bir köşesinden hoca efendiler ilmi ve ictimai istişarelerde bulunmak ve Cübbeli hocamızın hayır dualarını almak için Ruhul Furkan Tefsir evinde ziyarette bulundular.

Samimi bir ortamda gerçekleştirilen ziyarette yapılan ikramlardan sonra hocalarımız bulundukları bölgelerdeki çalışmaları hakkında Cübbeli Hocamıza bilgiler verdiler.

Bu ziyaretlerden duyduğu memnuniyeti ifade eden Cübbeli Hocamız tüm hocalarımızla tek tek ilgilenerek hasbihal ettiler. Ümmetin ve ülkemizin salahı ve kurtuluşu için edilen duyaların yanı sıra vazife yaptıkları yerlerdeki ihvanlarımıza selamlarını ve hayır dualarını göndererek hatıra fotoğrafı çektirdiler.


Cübbeli Ahmet Hoca efendiyi ziyarete gelen hoca efendiler, kendisinden "Bize tavsiye edeceğiniz bir nasihatiniz olur mu?" dediklerinde, Cübbeli Ahmet hoca efendi onlara şu nasihatlerde bulundu:

"En mühim şey tevazudur, insanları hakir görmemektir, kendini herkesten aşağı bilmektir, halka sevgiyle, muhabbetle, hoşgörüyle yaklaşabilmektir. Konuşmalarda esprili yol tercih etmektir. En ağır sözleri, hükümleri, fetvaları bile şaka ile karışık bir şekilde insanların zihnine yaklaştırabilmektir. Eğer biz insanlara tevazı ile yaklaşırsak, onları kucaklarsak, kendimizi onlardan daha aşağı görürsek mutlaka bu tavrımız onlarda tesir bırakacaktır. Ama niye içki içiyorsun? Niye namaz kılmıyorsun? Şeklinde üstten konuşarak, onlara sert çıkarsak insanlar bizden uzaklaşır ve bizim vaazlarımızı dinlemezler. Bu da onları hidayetten uzaklaştırır. Allah-u Te'ala Rasûlüllah (s.a.v.) Efendimize:

"Eğer sen katı, kaba ve sert davranışlı biri olsaydın elbette insanlar etrafından dağılıp giderlerdi, bu yüzden onları affet, sana karşı kusurları olursa bağışla, bana karşı günahları olursa benim onları affetmem için istiğfar et." buyurdu.

Âyet-i Kerime'de böyle buyrulmuştur. Biz bu Âyet-i Kerime'de beyân edilen ahlâkı kendimize düstur edinerek insanlara faydalı olmaya çalışalım dedi.


Lalegül dergisinden alıntı..«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

1 yorum:

  1. cübbeli hoca iyi adamdır. Güzel sohbetleri var internette

    YanıtlaSil

Lütfen konuyla alakasız yorumlardan kaçının. Sadece link almak amaçlı ( spam ) yorumlar yazmayınız. ( anında silinir ). Argo, küfür, siyasi vb. içerik barındıran yorumlar yazmayınız.

Not: Yorum yapabilmek için (yorumlama biçiminden) Anonim ( isimsiz olarak ) veya Adı/URL'yi ( Adı ( gerekli ) / URL ( kısmını boş bırakınız ), fonksiyonlarından seçim yaparak yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Ancak Google + profili ile yapılan yorumları onaylamıyorum bilginize. Yorum yaparken Adı/URL kısmından yaparsanız sadece isim yazmanız yeterli. Site adresi, URL eklerseniz yorumunuz onaylanmaz.