-->

Slider

İlgi Çeken Videolar

Sağlık

Teknoloji

Sinema

Televizyon

Ne Nedir?

En5 Konular

» » » Fotomontaj yap


Fotoğraf ve fotoğraf çekme sanatıyla uğrasan hemen herkesin hayallerinden biridir güzel fotoğraflar çekmek. Bazen çekilen fotoğraflar istenildiği ölçüde güzel olmayınca başvurulan en kolay yöntem ise çekim üzerinde oynamalara gitmektir.

Fotoğrafın bölümlerini, bir hedef gözeterek yeni bir bütün fotoğraf oluşturmak amacıyla bir araya getirme yöntemine fotomontaj denilmektedir. Bu yöntem özellikle reklam afişlerinin hazırlık bölümünde, fotoğraf ve çizgiler üzerinde oynamalar yapılarak yeni bir yapı oluşturmak amacıyla kullanılır. Yine bu yöntem ile bir fotoğrafta yer alan kişi ya da kişilerin yerlerine hiç orada olmayan kişiler getirilerek oynamalar yapılabilir.

Fotomontajın temeli 20.yuzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Yöntem sayesinde basın yayın sektöründe hayal ve gerçeği bir araya getirebilirsiniz. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak zaman içerisinde yapılan çalışmalarda da gözle görülür ilerlemeler kat edilmiştir.

Fotomontaj yapımı


Bir diğer fotoğraf çalışma sanatı Fotoşop ‘tur. Bu işlem günümüzde bilgisayarlarda bulunan programlarla kolaylıkla yapılmaktadır. İlk olarak 1987’li yıllarda Thomas Knoll tarafından geliştirilmeye ortaya çıkarılmıştır. Thomas Knoll bu işlemleri esasında bir okul ödevi olarak gerçekleştirmişti. Sonrasında yapılan bu programın yetenekleri görenleri etkileyince kurumsal firmalar bu durumdan haberdar oldular.  Zaman içerisinde yazılımın ilk bölümleri Macintosh Plusta siyah beyaz resimler üzerinde uygulandı. 1988 li yıllarda ise adobe ilk lisasn satın alma işlemini gerçekleştirdi.

Günümüzde adobe Photosop programı ile ilerleyen teknoloji yardımıyla eskiden akıllara gelmeyecek birçok şeyi yapmak mümkün. Dilerseniz kendinizi denizin üzerinde yürürken gösterebilir, ya da photoshopta saç rengini değiştirme özelliğini kullanarak kendinizi farklı bir kılığa sokabilirsiniz. Her şey sizin hayal gücünüze kalmış. Günümüz teknolojisi sizlere bu konuda birçok imkân sunmaktadır. Ancak resim üzerinde oynamalar yaparken fazla abartıya kaçmamakta fayda vardır. Her ne kadar ileri teknoloji ile ortaya çıkan ürünleri gerçekten ayırt etmek zor olsada aşırı photosop yapılması bu durumu ortadan kaldıracaktır.

Photoshop Cs6 Saç Rengini Değiştirmek Videolu Anlatım:
Yazan: English

Yazar hakkında: Photosop ile ilgili dersler vermektedir. Siz değerli okurlarımıza faydalı olacağını düşündüğümüz platformu ziyaret etmenizi öneririz. Photosop konusunda daha detaylı bilgilere ulaşabilir. Yeni şeyler öğrenebilirsiniz.

Bir önceki konumuzda Photosop ile ilgili dersimizde "Photoshop ve Dreamweaver Web Sayfa Tasarımı" nasıl yapılır sayfamızda videolu olarak anlatımı yapılmaktadır.


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

4 yorum:

 1. fotoshop ile saç rengi değiştirmenin bu kadar kolay olabileceği aklıma gelmezdi. çok güzel olmuş.

  YanıtlayınSil
 2. Fotoshop gerçekten çok gerekli ve iyi bilinmesi gereken bir program

  YanıtlayınSil
 3. Adobe Photosop süper bir program, bir profesyonelin elinde olağanüstü sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

  YanıtlayınSil
 4. En sevdiğim işlem =)

  YanıtlayınSil

Lütfen konuyla alakasız yorumlardan kaçının. Sadece link almak amaçlı ( spam ) yorumlar yazmayınız. ( anında silinir ). Argo, küfür, siyasi vb. içerik barındıran yorumlar yazmayınız.

Not: Yorum yapabilmek için (yorumlama biçiminden) Anonim ( isimsiz olarak ) veya Adı/URL'yi ( Adı ( gerekli ) / URL ( kısmını boş bırakınız ), fonksiyonlarından seçim yaparak yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Ancak Google + profili ile yapılan yorumları onaylamıyorum bilginize. Yorum yaparken Adı/URL kısmından yaparsanız sadece isim yazmanız yeterli. Site adresi, URL eklerseniz yorumunuz onaylanmaz.