-->

Slider

İlgi Çeken Videolar

Sağlık

Teknoloji

Sinema

Televizyon

Ne Nedir?

En5 Konular

» » » » » » » Peygamber Efendimiz'in Yaşantısı


Peygamber  Efendimiz Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) Efendimiz çok sade bir biçimde yaşardı.  Özellikle  sadece giyinir aynı zamanda sade yemekler yer idi. Bununla birlikte giymiş olduğu elbiselerin süslü ve pahalı olmasını sevmezdi. Her işinde sade bir yaşantıya sahipti.

Peygamberimiz (s.a.s) sefa içinde zevk içinde zaman geçirmekten hoşlanmazdı. Başkalarını da bu tür durumlarda olmasına engel olurdu.

Hz. Muhammed Mustafa (asm) bir gün ipekten yapılmış olan kıymeti çok olan bir elbise hediye edilmiş idi. Peygamber  Efendimiz (a.s.v) bu elbiseyi Hz. Ömer (r.a)'e göndermişti. Hz. Ömer (r.a) bu durumdan pek  hoşnut olması nedeni ise  Efendimiz (s.a.v) tarafından beğenilmeyen bir şeyin kendisine gönderilmesinden dolayıdır. Bu durumdan dolayın üzüntü duymuştur. Peygamberimizin (asm) yanına gelerek durumu izah etmiştir. O da; "Bu elbiseyi sana giyesin diye diye değil, satman için gönderdim." demiş. Hz. Ömer (r.a) da onu iki bin dirheme satmıştı.

Peygamber Efendimiz'in Yaşantısı


Efendimiz  (sallallahu aleyhi vesellem) genel olarak sade bir yaşantısı olduğunu yukarıda bildirmiştik. Bunun haricinde ise özellikle keçi kılından olan, örülmüş elbiseler giydiği rivayet edilmektedir. Vefat zamanında ise üzerinde bu türden bir elbise olduğu bilinmektedir. 


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Yorum Yazmak İçin Aşağıdaki Seçenekleri Kullanınız


Lütfen konuyla alakasız yorumlardan kaçının. Sadece link almak amaçlı ( spam ) yorumlar yazmayınız. ( anında silinir ). Argo, küfür, siyasi vb. içerik barındıran yorumlar yazmayınız.

Not: Yorum yapabilmek için (yorumlama biçiminden) Anonim ( isimsiz olarak ) veya Adı/URL'yi ( Adı ( gerekli ) / URL ( kısmını boş bırakınız ), fonksiyonlarından seçim yaparak yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Ancak Google + profili ile yapılan yorumları onaylamıyorum bilginize. Yorum yaparken Adı/URL kısmından yaparsanız sadece isim yazmanız yeterli. Site adresi, URL eklerseniz yorumunuz onaylanmaz.