-->

Slider

İlgi Çeken Videolar

Sağlık

Teknoloji

Sinema

Televizyon

Ne Nedir?

En5 Konular

» » » Salavat-ı Şerife ve Önemi Hakkında


Salavat-ı şerife yani en kısa olanı "Allahümme salli ala seyyidina muhammed" olarak biliriz.  Bunun  çok fazla uzun olanı da var. Ve çok faziletli salavatlar var. Bu konumuzda onlardan bahsetmeyeceğim ama ileride bununla iligili  yazı yazarsam fazileti çok yüksek olan özellikle Cuma akşamları okunan ve hayatında bir kere olsun okuyana büyük müjdeler var. 

Salavat-ı Şerife ve Önemi Hakkında


Ali b. Ebu Talib'den (r.a) nakledildiğine göre, Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmuşlardır:

"Cuma günü bana yüz defa salavat-ı şerife okuyan kimse, kıyamet günü beraberinde bir nur olduğu halde gelir. Bu nur bütün yaratıklar arasında taksim olunsa herkese yeter" (Ebu Nuaym).

Ve şöyle denilmiştir ki:

"Hz. Muhammed (s.a.v)'e salat ve selam okunan her meclisten, semanın ortasına kadar ulaşan güzel bir koku yükselir. Melekler şöyle derler: Bu , Muhammed'e salat ve selam okunan meclisten geliyor" (Şerhu Delailü'l-Hayrat).

Bizler Müslüman olarak sevgili peygamberimiz Muhammed Mustafa (s.a.v.) salat ve selam getirmemiz lazım. Ve elimizden geldiği kadar çok getirmek lazım.  Boş laflar ile gereksiz konuşmaların yerine bildiğiniz  salavatları okuyabiliriz. Bu sayede hem sevap hemde Efendimiz (s.a.v.)'in şefaatine nail olabiliriz. 

Salat ve selam çok önemlidir. Bazı kimseler vardır ki belki ömründe bir kere dahi getirmemiştir hatta haberi bile yoktur böyle şeylerden Umarız bu kişilerin haberleri olur ve sürekli okumaya devam ederler. 

Çok salavat getirmek bazen Peygamber Efendimizi (a.s.v) rüyamızda görmemize vesile olabilir. Ve bir çok daha faziletleri ile hep bize faydası olur. Salat ve selam okumak üzere Allahümme Salli Ala Seyyidina Muhammed diyerek konumuzu bitirelim. 

"İstişarede bulunan (insanlara danışan) pişman olmaz" Hadis-i ŞerifFacebookTwitterPinterestTumblrYazdır
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Yorum Yazmak İçin Aşağıdaki Seçenekleri Kullanınız


Lütfen konuyla alakasız yorumlardan kaçının. Sadece link almak amaçlı ( spam ) yorumlar yazmayınız. ( anında silinir ). Argo, küfür, siyasi vb. içerik barındıran yorumlar yazmayınız.

Not: Yorum yapabilmek için (yorumlama biçiminden) Anonim ( isimsiz olarak ) veya Adı/URL'yi ( Adı ( gerekli ) / URL ( kısmını boş bırakınız ), fonksiyonlarından seçim yaparak yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Ancak Google + profili ile yapılan yorumları onaylamıyorum bilginize. Yorum yaparken Adı/URL kısmından yaparsanız sadece isim yazmanız yeterli. Site adresi, URL eklerseniz yorumunuz onaylanmaz.