-->

Sponsor Alanı

Slider

İlgi Çeken Videolar

Sağlık

Teknoloji

Sinema

Televizyon

Ne Nedir?

En5 Konular

Ads1

» » » » » » » Işık Hızını Yavaşlattılar

ads
ads

Işık Hızının Yavaşlaması Haberi


İskoç asıllı bilim insanları tarafından yapılan deneyde fotonları özel bir süzgeçten geçirerek ışığın normal hızından daha yavaş şekilde hareketini sağlamayı başardılar.

ışık

BBC'nin verdiği bilgilere göre, Glasgow ve Heriot-Watt üniversitelerinde çalışmakta olan  ve İskoçya Üniversiteleri Fizik Birliği üyesi olan bilim insanları,  ışığın temel parçacıkları olan fotonlar için tasarladıkları parkurda, fotonları eşler halinde yarıştırdı. Fotonlardan biri "özel bir maskeyle", diğeri olduğu gibi yarıştırıldı.

Bu deney sayesinde bilim insanlarının ışığa bakış açısı oldukça  değişti.  Işık cam ve bunun benzeri  gibi cisimlerin içinden geçerken yavaşladığı belirlenmiştir.

ads

FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Yorum Yazmak İçin Aşağıdaki Seçenekleri Kullanınız


Lütfen konuyla alakasız yorumlardan kaçının. Sadece link almak amaçlı ( spam ) yorumlar yazmayınız. ( anında silinir ). Argo, küfür, siyasi vb. içerik barındıran yorumlar yazmayınız.

Not: Yorum yapabilmek için (yorumlama biçiminden) Anonim ( isimsiz olarak ) veya Adı/URL'yi ( Adı ( gerekli ) / URL ( kısmını boş bırakınız ), fonksiyonlarından seçim yaparak yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Ancak Google + profili ile yapılan yorumları onaylamıyorum bilginize. Yorum yaparken Adı/URL kısmından yaparsanız sadece isim yazmanız yeterli. Site adresi, URL eklerseniz yorumunuz onaylanmaz.