-->

Slider

İlgi Çeken Videolar

Sağlık

Teknoloji

Sinema

Televizyon

Ne Nedir?

En5 Konular

» » » » » » » Artarktika’da deniz buzlanması rekoru


Artarktika’da deniz buzlanması rekor SeviyedeDünyamız küresel ısınmayla karşı karşıya olduğu çoğu kişi tarafından bilinmektedir. Bunun yanı sıra Antarktika'da deniz buzlanmasında ilginç bir olay yaşandı.

Antarktika bölgesinde  okyanus buzlanma hacmi 19,44 milyon km2'ye kadar çıkarak, uydu görüntüleri ile  kaydedilmiş en büyük  buzlanma seviyesine  ulaşmış durumda.

Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi'nin (NSIDC) açıklamalarına göre bundan önceki rekor 2006 senesinde 19,39 milyon km2 ile kırılmıştı.Savunma Meteorlojik Uydu Programı'nın bir parçası nisbetinde Eylül ayı sonlarında  yapılan mikrodalga görüntüleme araştırması sonucunda  ise  deniz buzlanmasındaki en büyük  yükselme seviyesine çıktığı anlaşılmıştır.

NASA'dan yapılan bilgilere göre bu  rekor buzlanmanın bir sebebi ise, Antarktika'da yükselen ısının buna  neden olduğu oldukça güçlü rüzgalardandır.

Buradan da anlaşıldığı  gibi küresel ısınmanın hızla yayılmasıdır.


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Yorum Yazmak İçin Aşağıdaki Seçenekleri Kullanınız


Lütfen konuyla alakasız yorumlardan kaçının. Sadece link almak amaçlı ( spam ) yorumlar yazmayınız. ( anında silinir ). Argo, küfür, siyasi vb. içerik barındıran yorumlar yazmayınız.

Not: Yorum yapabilmek için (yorumlama biçiminden) Anonim ( isimsiz olarak ) veya Adı/URL'yi ( Adı ( gerekli ) / URL ( kısmını boş bırakınız ), fonksiyonlarından seçim yaparak yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Ancak Google + profili ile yapılan yorumları onaylamıyorum bilginize. Yorum yaparken Adı/URL kısmından yaparsanız sadece isim yazmanız yeterli. Site adresi, URL eklerseniz yorumunuz onaylanmaz.