-->

Slider

İlgi Çeken Videolar

Sağlık

Teknoloji

Sinema

Televizyon

Ne Nedir?

En5 Konular

» » » » » » » İslami sorular ve cevaplardan derleme


Merak edilen bazı dini sorular ve cevaplardan derleme soru-cevap

SUAL : Allah dostlarının resimlerini duvara asmada bir sakınca var mıdır?

ELCEVAP : Duvara resim asılması caiz değildir.


SUAL : İslamiyete göre gün ikindi vakti girince mi başlar akşam vakti girince mi ?

 ELCEVAP : İslamiyette önce gece başlar sonra gündüz gelir. Gün, akşam vaktinin girişiyle başlar.


SUAL : Kaza namazı kılmak için kamet yada ezan okumak gerekir mi?

ELCEVAP : Bunlar Sünnettir, yerine getirmeden kaza namazı kılarsanız namaz sahihtir ancak Sünneti terk etmiş olursunuz.


SUAL : Yağmur suyunun birikmiş olduğu bir yerden üzerimize su sıçrasa o elbise ile namaz kılabilir miyiz?

 ELCEVAP : İçinde necis bir şey yoksa o su temizdir. İçine necis bir madde bulaştığına dair bir bilgimiz yoksa, o halde namaz kıldıysak namazı iade etmemiz gerekmez. Tabi ki imkan varsa ihtiyaten o elbiseyi değiştirin yada o kısmı yıkayın deriz

SUAL : Ben liseyi bitirdim. Şu an üniversite sınavına hazırlanıyorum. Yani öğrenci olarak görünmüyorum. Daha ucuz olduğu için liseye giden kardeşimin kartını kullanarak toplu taşıma araçlarına biniyorum. Bu yaptığım kul hakkı mıdır?

 ELCEVAP : Öğrenci olmadığınız için böyle bir kartı kullanamazsınız, kul hakkı vardır.


SUAL : Akşam namazının 2. rekatında cemaate yetiştim. Son oturuşta sadece tahiyyatı okudum, imam selam verince de kalkıp eksik rekatı tamamladım. Son oturuşta Salli-barik ve Rabbena dualarını da okumam gerekir miydi?

 ELCEVAP : Hayır gerekmez. Sadece tahiyyatı okumalısınız. İmam selam verince de kalkıp eksik rekatı tamamlarsınız.SUAL : İdrar sıkışıklığı varken namaza durmak caiz midir?

 ELCEVAP : İmam muhammed'e göre tahrimen mekruh, İmam-ı Azam ve İmam Ebu Yusuf'a göre tenzihen mekruhtur.


SUAL : Kötü veya iyi rüya görünce ne yapmalıyız?

 ELCEVAP : Kötü rüya görünce uyandığımızda solumuza 3 kere tüküreceğiz ve kimseye anlatmayacağız, böylece tesirsiz olacaktır. İyi rüya görünce ehline/bilen kişilere anlatmak güzeldir çünkü rüya tabirine göre çıkar. Ehli yoksa gizlemek güzel olandır.


SUAL : Ne kadar kan çıkarsa abdest bozulur?

 ELCEVAP : Abdestin bozulması için kanın çıkıp akıcı konuma ulaşması gerekir, yani kesilen yerden çıkıp gusülde yıkanması gereken yere çıkmalıdır. Yoksa sadece kanın görülmesiyle abdest bozulmaz.

SUAL : Bebeğin altını temizlerken üzerime necaset bulaştı. Islak bezle temizledim. Elbisem temiz olmuş mudur?

 ELCEVAP : Necaset sadece silme ile temizlenmez. 3 defa yıkayıp sıkmak gerekir.

SUAL : Sohbet dinlerken sigara içmek uygun mudur?

 ELCEVAP : Sevab ile günahı birbirine karıştırmak edebsizlik olur. Sohbet dinlerken sigara içmeyin.


SUAL : Hamd etmek ile şükretmek arasında ne fark vardır?

 ELCEVAP : Şükür nimeti arttırır. Hamd de şükrün bir çeşididir. Ondan daha evladır. Şükür nimete yapılır hamd ise hem nimete hem musibete yapılır. İkisini de yapmak ibadettir duadır.


Düzeltme.... SUAL : Gözümde arpacık çıktı, bu nedenle gözüm yaşarıyor. Abdesti bozar mı?
 ELCEVAP : İltihap akıntısı olmadığı müddetçe abdesti bozmaz. İltihab akarsa abdesti bozar.


SUAL : Bir bayan yanında eşi olmadan en fazla kaç km uzağa gidebilir?

ELCEVAP : Hanefi Mezhebine göre Kadın, yanında mahremi olmadan seferi sayılacak bir yolculuğa(90 km) çıkamaz.

SUAL : Çalıştığımız yerden kovulunca alacağımız tazminat helal midir?

ELCEVAP : Her ne kadar bazı alimler işverenin örfen bu parayı ödemesinin gerektiğini söyleseler de benim kalbim buna hiç yanaşmıyor, bu görüşü benimsemiyorum. İşveren isçiyi çıkarıyorsa demekki ihtiyacı yok. İşten çıkarılan kişinin alacağı tazminatın bir karşılığı yoktur. Ancak işveren kendi isteğiyle bu tazminatı verirse almak caizdir, diğer türlü caiz değildir. Halil İbrahim Aydın Hocaefendi

SUAL : Bir ele 2 ya da daha fazla yüzük takmak caiz midir?

 ELCEVAP : Bir ele birden fazla yüzük takmak caizdir. Ancak sünnet olan tek yüzüğün olmasıdır. Hangi elin hangi parmağına takılması hususunda farklı görüşler vardır. Sol elin serçe parmağına, yüzük parmağına gibi görüşler vardır. Şehadet ve orta parmağa yüzük takılmaz.

SUAL : Yerde 20 lira para bulsak ne yapmamız gerekir?

 ELCEVAP : Bulunan para 10 dirhemden aşağı olduğu için parayı bulan kişinin bunu 1 hafta ilan etmesi gerekir. İlan eder de sahibi bulunmaz ise bulan kişi fakirse kendisi kullanır, fakir değilse paranın sahibi adına fakirlere verir. Sahibi sonradan ortaya çıkarsa parayı ona ödemek gerekir.


SUAL : Tarladaki otları kurutmak için, fare, yılan, akrep gibi hayvanları def etmek için, evin içindeki karınca ve sivrisinekler için ya da ağaçları tarayan karıncaları def etmek için ilaç kullanmak caiz midir?

 ELCEVAP : Bütün şeriatler insanın canını, malını korumuştur. Bu mahluklar insanın canına, malına zarar verirse ilaç kullanılabilir. Böyle bir zarar yokken öldürmek caiz olmayacaktır.


SUAL : Askeri personellik yapıyorum. Nöbetim bazen cuma gününe denk geliyor. Bu durumda cumaya gitmemem için ruhsat var mıdır?

 ELCEVAP : Eğer gerçekten nöbetinizi bırakamıyorsanız, bıraktığınız takdirde görev, vatan, görevli askerler hususunda tehlike olursa orayı bırakamazsınız. Bu nedenle bulunduğunuz yerde cuma namazını değil de öğle namazını kılarsınız.

SUAL : Elmalı nargile içmek caiz midir?

 ELCEVAP : Tahrimen mekruhtur.

SUAL : İçinde içki satılan ve kadınların olduğu bar gibi yerlere gitmek caiz midir?

 ELCEVAP : Böyle yerlerden uzaklaşın. Hiçbir şey yapmasanız bile böyle bir yere girmek caiz değildir, günahı vardır. Tabi ki o işleri işlemek gibi değildir.

SUAL : Farz namazı kıldırırken ilk rekatta Mülk suresinden 7 ayet okudum. 2. rekatta Nebe suresinden 2 ayet okudum. Sonra şaşırarak Mülk süresinin 3. ayetinden devam ettim. Namaz sahih midir?

 ELCEVAP : Sehiv secdesi gerekmez. Namaz kerahatle sahihtir.

SUAL : Hastalıktan dolayı gümüş suyu içebilir miyiz?

 ELCEVAP : Sağlığa zararlı olup olmadığına bakılır. Sağlığa zararlı değilse içilebilir, zararlıysa içilmez.

SUAL : Sosyal medyada resmimizi paylaşmak uygun mudur?

 ELCEVAP : Erkek için olabilir.


Ehlisunnet Fetva Hattı:  Hasan Çıttır HocaHalil İbrahim Aydın Hocaİslami konularda kendini  yetiştirmiş, İlahiyat fakültesi mezunu ve  fıkhi meseeler ve sorulan sorulara  "Ehlisunnet Fetva Hattı" grubu ile  araştırmalar ve en doğru bilgiyi vermek için emek harcayan İslam'a ve insanlara yardım etmek için sorularınıza cevapları  net şekilde öğrenmeniz mümkün. 


İslami sorular ve cevaplardan derleme


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Yorum Yazmak İçin Aşağıdaki Seçenekleri Kullanınız


Lütfen konuyla alakasız yorumlardan kaçının. Sadece link almak amaçlı ( spam ) yorumlar yazmayınız. ( anında silinir ). Argo, küfür, siyasi vb. içerik barındıran yorumlar yazmayınız.

Not: Yorum yapabilmek için (yorumlama biçiminden) Anonim ( isimsiz olarak ) veya Adı/URL'yi ( Adı ( gerekli ) / URL ( kısmını boş bırakınız ), fonksiyonlarından seçim yaparak yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Ancak Google + profili ile yapılan yorumları onaylamıyorum bilginize. Yorum yaparken Adı/URL kısmından yaparsanız sadece isim yazmanız yeterli. Site adresi, URL eklerseniz yorumunuz onaylanmaz.