-->

Sponsor Alanı

Slider

İlgi Çeken Videolar

Sağlık

Teknoloji

Sinema

Televizyon

Ne Nedir?

En5 Konular

ads
» » » » Futbol Nasıl Oynanır?

ads
ads

Futbol, dünyada en çok oynanan sporlar arasında başta gelir. Küçük yaştaki çocuklar bile kendi aralarında oynarlar. Belli kurallara göre oynanır. Oldukça popüler olan futbol nasıl oynanır, kuralları nelerdir?

Genel Özellikleri

Futbol, geniş bir sahada top ile iki takım arasında oynanan oyundur. Belli kuralları vardır. Hakem ve VAR vardır. VAR Video Yardımcı Hakemdir.

Her iki takımda da 11 tane oyuncu vardır. Oyunculardan biri kalecidir. Kalanlar orta saha, forvet ve savunma olarak üç bölümde oynar.

  • Saha dikdörtgen şeklindedir.
  • Oyunun amacı rakip takımın kalesine gol atmaktır.
  • Her takımın kendine özgü formaları bulunur. Her oyuncunun ise belli bir forma numarası vardır.
  • Fazla gol atan takım 3 puan alır. Berabere kalma durumunda ise her iki takım 1 puan alır.
  • Maç süresi ilk yarı 45, ikinci yarı 45 olmak üzere toplamda 90 dakikadır. Maç içerisinde olan olaylardan sebep ise hakem ek süre verebilir.
  • Her iki takımın toplamda 3 oyuncu değişikliği yapma hakkı vardır.
  • Toplamda 4 tane hakem vardır.
  • Sarı ve kırmızı kart olmak üzere iki tane ceza kartı vardır. Sarı kart, uyarı vermek için kullanılır. Oyunun başlamasını geciktiren oyuncuya, hakemin kararlarına itiraz eden oyuncuya, oyunun kurallarına uymayan oyuncuya, oyun alanını terk eden oyuncuya verilir.
  • Kırmızı kart ise oyuncunun oyun dışı kalmasını ifade eder. Saldırgan hareketlerde bulunan oyuncuya, bilerek topa dokunan oyuncuya, hakaret ve küfür eden oyuncuya ve iki kere sarı kart gören oyuncuya verilir.


Korner Nedir?

Korner köşe vuruşu demektir. Topun, kale etrafında çizgi dışına çıkması ile hakem tarafından karşı takıma korner vuruşu verilir. Top köşeye konarak kalenin önünde toplanan takım arkadaşlara atılır.

Taç Nedir?

Taç ise topun kale yanları dışında kalan alanlardan çizgi dışına çıkmasıdır. Topu dışarı atan takım değil, diğer takım kullanır. Kornerin aksine elle kullanılır. Top başın arkasına getirilir ve yukarı doğru bir hareketle istenilen bir oyuncuya atılır. Top sahanın dışına nereden çıktıysa, taç atışı oradan yapılır. Taç atışını yapan kişiye, rakip takımdan herhangi bir oyuncu en az 2 metre uzağında olmalıdır.

Penaltı Nedir?

Ceza sahası içinde yapılmaması gereken bir hareket yapıldığında hakem tarafından karşı takıma penaltı kullanma hakkı verir. Atış, kaleye 11 metre uzaklıktan yapılır. Penaltı yapılırken o arada başka oyuncu bulunamaz.

Frikik Nedir?

Frikik serbest vuruştur. Faul yapıldığı zaman karşı takımın topa vurmasıyla oyunu tekrar başlatır.

Ofsayt Nedir?

Oyuncu karşı takımın kalesine, rakip oyuncudan ve toptan daha yakın ise ofsayt olur. Yani kaleci ile kendisi arasında karşı takımdan en az bir oyuncu bulunmalıdır.

Faul Nedir?

Kural dışı davranışlarda bulunulması fauldür. Hakem faul kararı verdikten sonra serbest vuruş kullanılır. Serbest vuruşun kullanılması ile duran oyun tekrar başlar.

Kaynakça

1.        SporDurağı. “Spor Terimleri”. Erişim 17 Mayıs 2022. https://sporduragi.com/


ads

FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Yorum Yazmak İçin Aşağıdaki Seçenekleri Kullanınız


Lütfen konuyla alakasız yorumlardan kaçının. Sadece link almak amaçlı ( spam ) yorumlar yazmayınız. ( anında silinir ). Argo, küfür, siyasi vb. içerik barındıran yorumlar yazmayınız.

Not: Yorum yapabilmek için (yorumlama biçiminden) Anonim ( isimsiz olarak ) veya Adı/URL'yi ( Adı ( gerekli ) / URL ( kısmını boş bırakınız ), fonksiyonlarından seçim yaparak yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Ancak Google + profili ile yapılan yorumları onaylamıyorum bilginize. Yorum yaparken Adı/URL kısmından yaparsanız sadece isim yazmanız yeterli. Site adresi, URL eklerseniz yorumunuz onaylanmaz.