Bonzai ve Zararları Nedir? sinema

Türk Dizileri ve Bütçeleri

ibrahim fırat | Cuma, Kasım 25, 2016 | 0 yorum

Türk dizilerine son zamanlarda daha fazla yatırım yapılması dikkat çekiyor. Dizi sektörü öylesine hareketlenmiş durumda ki, harcanan bütçeler dudak uçuklatıyor.

Daha önce belirli bütçelerle çekilmeye çalışılan ve bunun bölümlerde de kendini fazlasıyla belli ettiği Türk dizileri artık çok daha fazla bütçeyle hazırlanıyor. Bu durumun en büyük sebebi ise, artık izleyicinin gerçekten kaliteli dizilere olan ilgisinin artmasıdır. Yapılan araştırmalar sıradan, sadece yapılmış olmak için yapılmış bir dizinin hiçbir seyirci tarafından izlenmek istemediğini göstermektedir. İster zengin, ister dar gelirli bir aile olsun dizilerde gerçekçilik ve sıradan olmayan hikayeler aramaktadır.

Türk Dizileri ve Bütçeleri


Daha önce sırf masraf olmasın diye şehrin her hangi bir bölgesinde geçen diziler, artık çok farklı mekanlarda, hatta farklı şehirlerde dahi çekilmektedir. Bu da sahnelerin gerçeğe en uygun şekilde gerçekleşmesi için yatırımlardan kaçınılmadığını göstermektedir. Yine aynı şekilde oyunculara ödenen ücretlerdeki değişikliklerde dikkat çekmektedir. Daha önce çok ucuza mal olan diziler ve oyunculara ödenen ücretler, son yıllarda kıyaslanamayacak derecede artış göstermektedir.
Dizi izleme oranlarının düşmesi de yapımcıları kaliteli dizi yapmaya zorlamaktadır. Alışkanlıkların değiştiği günümüzde gerçekten ciddi yatırımlar yapılan ve senaryosu ilgi çeken diziler takip edilmektedir. Bunun dışındaki diziler için hiç kimse zaman ayırmamaktadır. Daha önce uzun süre takip edilen diziler, tamamen seyircinin ilgisine bağlı olarak birden düşüşe geçebilmektedir. Bu da dizilerin uzun soluklu olmasının da önemli bir detay olduğunu göstermektedir. Konu her ne olursa olsun izleyici çekimlerin gerçek mekanlarda çekilmesini ve en gerçekçi şekilde gösterilmesini istemektedir.

Bunu başaran dizi yapımları izlenme rekorları kırmayı başarırken, diğerleri maalesef bir kaç bölüm sonra kaldırılmak zorunda kalmaktadır. Dizi sektörü bu hale geldiği için de seyirciler çok daha seçici davranmaktadır.İçeriği Sosyal Ağlarda Paylaşmak için Alttaki Butonları Kullanabilirsiniz


Kategori: , , , ,

Yazar Hakkında:
!BR@H!M F!R@T Blogumuzda paylaşılan her şey tanıtım amaçlıdır. Telif ihlali olan paylaşımları iletişim kutusundan veya ibo.firat@gmail.com adresinden bize ulaştırabilirsiniz.

0 yorum

Lütfen konuyla alakasız yorumlardan kaçının. Sadece link almak amaçlı ( spam ) yorumlar yazmayınız. ( anında silinir ). Argo, küfür, siyasi vb. içerik barındıran yorumlar yazmayınız.

Not: Yorum yapabilmek için (yorumlama biçiminden) Anonim ( isimsiz olarak ) veya Adı/URL'yi ( Adı ( gerekli ) / URL ( kısmını boş bırakınız ), fonksiyonlarından seçim yaparak yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Ancak Google + profili ile yapılan yorumları onaylamıyorum bilginize. Yorum yaparken Adı/URL kısmından yaparsanız sadece isim yazmanız yeterli. Site adresi, URL eklerseniz yorumunuz onaylanmaz.

if