Asit Yağmurları Nedir ?

ibrahim fırat | Salı, Nisan 11, 2017 | 0 yorum
Asit Yağmurları Nasıl Meydana Gelir? Asit Yağmurlarının Oluşması

Asit Yağmurları Nedir ?

Fosil yakıtların yakılmasından sonra oluşan yağışlara asit yağmurları denmektedir. Genel olarak enerjinin çok tüketildiği yerlerde ve gelişmiş ülkelerde bu yağmurlar meydana gelir.

kömür aynı zamanda petrol gibi fosil yakıtlardan, azot ve kükürt gazları meydana çıkarak  bu gazlar oluşmaktadır. Bulutlarda bulunan su buharının tepkimeye girerek sülfürik ve nitrik asitleri meydana getiren bu asitler ise kar, yağmur, çiğ ve sis gibi doğal olaylar niteliğinde yeryüzüne akmaktadır.  Normal koşullar altında oluşan yağmurların pH değeri 5.6’dır. Bun değerin  altında bir değere sahip olan yağış asit yağmuru olarak isimlendirilmektedir.
Asit yağmurları çevreye çok zarar vermekte buna bağlı olarak ormanlar fazlaca zarar görmektedir.  Asit yağmurları ormanlara ve tarım alanlarının kalitesini diplere doğru çekerek verimi engellemektedir.  Bundan dolayı bitkiler verim alamadıklarından kuraklaşma meydana gelir, ağaçlar kurur ve çölleşme meydana gelebilir.


Bir önceki konumuzda "Gelgit Nedir?" gelgit hakkında bilgilerin yer aldığı konumuza göz atmanızı tavsiye ederiz.
İçeriği Sosyal Ağlarda Paylaşmak için Alttaki Butonları Kullanabilirsiniz


Kategori: , , , , ,

Yazar Hakkında:
!BR@H!M F!R@T Blogumuzda paylaşılan her şey tanıtım amaçlıdır. Telif ihlali olan paylaşımları iletişim kutusundan veya ibo.firat@gmail.com adresinden bize ulaştırabilirsiniz.

0 yorum

Lütfen konuyla alakasız yorumlardan kaçının. Sadece link almak amaçlı ( spam ) yorumlar yazmayınız. ( anında silinir ). Argo, küfür, siyasi vb. içerik barındıran yorumlar yazmayınız.

Not: Yorum yapabilmek için (yorumlama biçiminden) Anonim ( isimsiz olarak ) veya Adı/URL'yi ( Adı ( gerekli ) / URL ( kısmını boş bırakınız ), fonksiyonlarından seçim yaparak yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Ancak Google + profili ile yapılan yorumları onaylamıyorum bilginize. Yorum yaparken Adı/URL kısmından yaparsanız sadece isim yazmanız yeterli. Site adresi, URL eklerseniz yorumunuz onaylanmaz.

if