Slider

İlgi Çeken Videolar

Sağlık

Teknoloji

Sinema

Televizyon

Ne Nedir?

En5 Konular

» » » » PDF Kullanımı Hakkında 10 BilgiBirçoğumuz PDF dosyalarını gerek iş gerek kişisel sebepler olsun kullanmaktayız.
PDF formatı dünya çapında gelişmiş ve çok sık kulllanılan bir belge formatıdır.
Ayrıca birçok platform üzerinde sıkıntısız bir şekilde çalışmaktadır.

Peki, eğer bir gün PDF dosyasını okuyup yazdırma dışında bir ihtiyacınız olursa?

PDF Kullanımı Hakkında 10 Bilgi
Bu yazımızda sizlere işinize yarayacak 10 İpucu vereceğiz.

1)Adobe Acrobat Kullanmadan PDF Oluşturma:

Birçok insan Adobe Acrobat'ı kurmayı ve kullanmayı karışık buluyor ancak acrobat olmadan PDF dosyaları oluşturabilirsiniz.


-- Google Chrome ile PDF Oluşturmak:

Tarayıcıyı açtığınızda Klavyenize Ctrl+P (Windows OS) veya Cmd+P (Mac OS) tuşlarına basarak karşınız Yazdırma sayfası gelir
Buradan ''Daha fazla ayar'' kısmına tıklayın ve gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra ''Hedef'' kısmına tıklayıp ''PDF olarak kaydet'' seçeneğini seçin.

-- Diğer Tarayıcılardan PDF Oluşturma:

 CleanPrint isminde Firefox, Internet Explorer, Safari ve Google Chrome üzerinden PDF oluşturmaya yarayan bir eklenti mevcut.
Bu eklenti sayesinde Yazı, Email, DropBox, Google Drive ve Google Cloud Print hizmetlerindeki bilgi ve belgeleri PDF formatına dönüştürebilirsiniz.

--Online PDF Dönüştürücüler:

2)Birden fazla PDF'yi bir belge haline Getirmek:

Birden fazla PDF dosyalarını tek bir PDF haline getirmek isterseniz foxyutils veya PDFMerge isimli internet tabanlı websitelerini kullanabilirsiniz eğer kalıcı bir program arıyorsanız PDF Combine tam sizin istediklerinizi karşılayacaktır.

3)PDF Dosyalarını Düzenleme :

PDF Dosyaları normalde sadece içeriği görüntülemeye izin verir ancak bazen oluşturduğunuz PDF'e bir şey ekleme veya çıkarma
ihtiyacı duyabilirsiniz , bu durumlarda  PDFzen ve OUCHPDF gibi servisleri kullanabilirsiniz.Eğer ki çevrim dışı bir bilgisayarda çalışacaksanız nitropdf ve Foxit gibi programlar da gayet kullanışlıdır.

4)PDF Dosyasını Başka Bir Dile Çevirme:

Elinizde başka bir dile ait bir PDF mi var ? Hiç dert etmeyin Google Translate servisi PDF dosyalarını çevirebiliyor.
Google Translate servisini açtığınızda çeviri kutusunun altında ''Metin veya web sitesi adresi yazın ya da bir dokümanı çevirin.'' Kısmında tıklayarak PDF belgenizi istediğiniz dile çevirtebilirsiniz.

5)Birden fazla Dökümanı PDF Belgesi Haline Getirmek:

30-40 Farklı dökümanı bir PDF haline getirmek kulağa eziyet gibi gelebilir ancak bunu  yapmanın iki farklı yolu var.
Birincisi tek tek PDF dosyanıza ekleyebilirsiniz veya ikinci ve kolay olan yolu seçebilirsiniz. İkinci yol ise Peernet veya ExtendOffice gibi servisleri kullanabilirsiniz.

6)Korumalı Bir PDF Dosyasını Yazdırma veya Kopyalama :

Hepimiz internetten indirdiğimiz belgelerden yararlı bir kısmı almak istemişizdir. Ancak bazen bu belgeler korumalı oluyor yani kopyalama ve yazdırma özellikleri devre dışı bırakılmış olabiliyor.
Bu durumda thepdf programının password remover özelliği ile PDF belgesinin şifresini kaldırabilirsiniz.
Eğer çevrim içi bir çözüm arıyorsanız PDFCrack isimli servis tam size göre.

7)PDF Belgesini Başka Bir Formata Dönüştürmek:

Bazı durumlarda PDF'leri MS Word, HTML hatta PowerPoint formatına dönüştürmeniz gerekebilir. Bu durumlarda yapmanız gereknler:
MS Word: ''online PDF to Word Converter'' isimli İnternet tabanlı hizmet diğer tüm yollardan daha etkilidir.
PowerPoint: PDFConverter isimli servisi kullanarak 3 adımda dosyanızı PowerPoint formatına dönüşütrebilirsiniz.
Öncelikle dosyanızı sisteme yükleyin, sonra dosya dönüştüğünde gönderilecek mail adresini yazın ve Devam butonuna basıp mail adresinizden PowerPoint dosyanızı alın .

8)PDF Belgesinden bir Metin Çıkarma:

Bu aslında en kolayıdır belkide . Bunun için Google Docs, onlineocr veya FreeOcr servislerini kullanabilirsiniz.

9)Belirli Sayfaları PDF Belgesinden Seçip Başka Bir PDF oluşturmak:

100’lerce sayfadan oluşan bir belgeden sadece belirli sayfaları çıkarmak istediğinizde PDFaid isimli online servisi kullanabilirsiniz. Bu servis ücretsiz ve kullanımı kolaydır.

10)PDF Dosyasını İki kat sıkıştırma:


E-mail yoluyla göndermeniz gereken çok büyük bir PDF dosyanız olabilir ve sıkıştırmanıza rağmen hala yeterince küçük değil ise  7-Zip programını kullanabilirsiniz. Eğer iki kat daha fazla sıkıştırmak gerekir ise PDFaid'i kullanarak aynı zamanda normal kaliteyi bozmadan yapabilirsiniz.

Yazan: Bir Yazı

«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Yorum Yazmak İçin Aşağıdaki Seçenekleri Kullanınız


Lütfen konuyla alakasız yorumlardan kaçının. Sadece link almak amaçlı ( spam ) yorumlar yazmayınız. ( anında silinir ). Argo, küfür, siyasi vb. içerik barındıran yorumlar yazmayınız.

Not: Yorum yapabilmek için (yorumlama biçiminden) Anonim ( isimsiz olarak ) veya Adı/URL'yi ( Adı ( gerekli ) / URL ( kısmını boş bırakınız ), fonksiyonlarından seçim yaparak yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Ancak Google + profili ile yapılan yorumları onaylamıyorum bilginize. Yorum yaparken Adı/URL kısmından yaparsanız sadece isim yazmanız yeterli. Site adresi, URL eklerseniz yorumunuz onaylanmaz.