Slider

İlgi Çeken Videolar

Sağlık

Teknoloji

Sinema

Televizyon

Ne Nedir?

En5 Konular

» » » » » » Yokuş

Bir gün, Ebu'd-Derda Hazretlerinin (r.a.) hanımı, fakirlikten yakınmıştı. Hazret, hanımını teselli ediyordu:
- Sabret hanım, Önümüzde öyle bir yokuş var ki, onu ancak yükü hafif olanlar tırmanabilecekler.


yokuş


Dünyayı hafife alıyor, bir uğrak olarak görüyor, meseleye yarı şaka bir üslupla, latifeyle yaklaşıyordu. Bediüzzaman Hazretleri de bir yerde, "Böyle ciddiyet esnasında latife söylemekten maksadım, dünyaya bir mel'abe nazarıyla baktığımı ima ve işarettir" der. Mel'abe, oyuncak demektir.  "Var biraz da sen oyalan!" darb-ı meseli halk arasında meşhurdur.

Varlıklı olmak bir ayrı lütuftur ve kendi cinsinden; yani zekat, sadaka ve fedakarlıklarla şükrünü eda etmek gerekir. Olmayınca... Kendinden yukarıdakileri bırakıp, "ah!, of!" etmek, şikayetlere düşmek yerine, alttakilere bakıp şükretmek düşer. Zira her şeyin olduğu gibi, musibetin ve  fakirliğin de derecesi vardır.

Şükür nimeti artıracak, dünyayı hafife almak kalbi sıkıntıdan ve derdin kök salıp katlanmasından kurtaracaktır.

Ayrıca, cennete müşteri olanın sermayesi az da değildir. 

Yazar: Mehmet Akar

Mesel Ufku | Nükte ve Hikmet  [ Timaş Yayınları ]

«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Yorum Yazmak İçin Aşağıdaki Seçenekleri Kullanınız


Lütfen konuyla alakasız yorumlardan kaçının. Sadece link almak amaçlı ( spam ) yorumlar yazmayınız. ( anında silinir ). Argo, küfür, siyasi vb. içerik barındıran yorumlar yazmayınız.

Not: Yorum yapabilmek için (yorumlama biçiminden) Anonim ( isimsiz olarak ) veya Adı/URL'yi ( Adı ( gerekli ) / URL ( kısmını boş bırakınız ), fonksiyonlarından seçim yaparak yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Ancak Google + profili ile yapılan yorumları onaylamıyorum bilginize. Yorum yaparken Adı/URL kısmından yaparsanız sadece isim yazmanız yeterli. Site adresi, URL eklerseniz yorumunuz onaylanmaz.