-->

Slider

İlgi Çeken Videolar

Sağlık

Teknoloji

Sinema

Televizyon

Ne Nedir?

En5 Konular

» » Bey Aşı Borç, Düğün Aşı Ödünç


Bey Aşı Borç, Düğün Aşı Ödünç Atasözü ve Anlamı


Geçmişte de günümüzde de kimse kimseye karşılık olmadan iyilik yapmaz duruma geldik. Yani kimse kimseye karşılık olmadan ekmek vermez. Bey sofrasında yemek yiyen insanlar bundan dolayı o kişiye borçlu kalırlar.  Ve bundan dolayı bu borcu fazla fazla ödemek zorunda kalırlar. 


Bey Aşı Borç, Düğün Aşı Ödünç


Bununla birlikte düğün yemeği de bir nebze ödünç olarak sayılmıştır.  Kızı ve oğlu olan insanlar evlenme yaşına geldiklerinde düğün hazırlıkları içinde düğün yemeği yapmak zorunda kalacaklardır.  Bu zamanlarda düğüne  çağrılan kimseler, günü geldiğinde çağrılan kişi çağıran kişiyi düğününe çağıracaktır. Ve bu kişi o düğüne gitmediği zaman hoş karşılanmayacaktır. 

Bundan dolayı görülüyor ki karşılıksız insanlar bir şey yapmıyor. Hani demişler ya "karşılıksız hiçbir şey olmaz" diye bu söz onu anımsatıyor.

Bir önceki konumuzda "Başın Başı, Başında Başı Var" atasözü ve anlamı hakkında detaylı bilgiye konumuza giderek inceleyebilirsiniz.


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Yorum Yazmak İçin Aşağıdaki Seçenekleri Kullanınız


Lütfen konuyla alakasız yorumlardan kaçının. Sadece link almak amaçlı ( spam ) yorumlar yazmayınız. ( anında silinir ). Argo, küfür, siyasi vb. içerik barındıran yorumlar yazmayınız.

Not: Yorum yapabilmek için (yorumlama biçiminden) Anonim ( isimsiz olarak ) veya Adı/URL'yi ( Adı ( gerekli ) / URL ( kısmını boş bırakınız ), fonksiyonlarından seçim yaparak yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Ancak Google + profili ile yapılan yorumları onaylamıyorum bilginize. Yorum yaparken Adı/URL kısmından yaparsanız sadece isim yazmanız yeterli. Site adresi, URL eklerseniz yorumunuz onaylanmaz.