-->

Slider

İlgi Çeken Videolar

Sağlık

Teknoloji

Sinema

Televizyon

Ne Nedir?

En5 Konular

» » Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)'in Doğumu


* Peygamber Efendimiz (s.a.v.) sünnetli ve göbeği kesilmiş olarak dünyaya gelmişti.

*  Sırtında iki kürek kemiği arasında kalbinin hizasında Peygamberlik mührü bulunmaktaydı.

* Doğduğu zaman ellerini yere dayamış başı yukarı doğru, gözleri semaya bakar bir vaziyetteydi.

* Hiç yıkılmaz diye bilinen, o zamanların en büyük devletlerinden olan İran kisrasının  sarayında 14 sütun beraberce çöktü.

* Müşrik olanların Kabe'nin içine koydukları putlar, devrildi ve kırıldı.

*  İran'da bulunan Save isminde ki göl o gün kurudu.

*  Gök yüzünden yıldızlar adeta döküldü.

* Semave vadisi ve şehri, taşan seller sebebiyle  sular altında kaldı.

Peygamber Efendimiz Muhammed  Mustafa (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)'in soyu, Hz. İbrahim (a.s.)'ın oğlu İsmail (Aleyhisselam)'dan gelmiştir. Kureyş kabilesindendir. Mekke'nin en şerefli kabilesi bu kabiledir. Haşimoğulları ailesine mensuptur ve bu aile kureyş kabilesinin en ileri gelen seçkinidir.

Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)'in Doğumu


Kainatın Efendisi Muhammed (a.s.v.) dedesi olan Abdulmuttalip oğlu Hazreti Abdullah'ı soylu bir ailenin kızı olan, Hazreti Amine ile evlendirdi. Hz. Abdullah evlendikten sonra ticaret için Şam'a doğru gitti. Ticaret  için gittiği Şam'dan dönüş için hazırlandı ve bu dönüş sırasında ise Medine'de hastalandı ve orada vefat etti.

Sevgililer Sevgilisi Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Rebiülevvel ayının 12. Pazartesi gecesi (571 senesinde 20 Nisan'da) şafak yeri ağarırken mübarek şehir Mekke'de dünyaya geldi. Ebesi ise Şifa Hatun'dur.


Efendimizin (s.a.v.) doğumu ile dedesi Abdulmuttalib çok büyük bir ziyafet düzenledi. Ve bu günde  Abdulmuttalip, torununa (övülmüş) anlamına gelen "Muhammed"  adını verdi.FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

1 yorum:

  1. Kainatın Efendisi ve tüm insanlığa gelmiş en büyük Peygamber Hz. Muhammed (SAV). Allah dünyayı onun için yaratmıştır.

    YanıtlayınSil

Lütfen konuyla alakasız yorumlardan kaçının. Sadece link almak amaçlı ( spam ) yorumlar yazmayınız. ( anında silinir ). Argo, küfür, siyasi vb. içerik barındıran yorumlar yazmayınız.

Not: Yorum yapabilmek için (yorumlama biçiminden) Anonim ( isimsiz olarak ) veya Adı/URL'yi ( Adı ( gerekli ) / URL ( kısmını boş bırakınız ), fonksiyonlarından seçim yaparak yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Ancak Google + profili ile yapılan yorumları onaylamıyorum bilginize. Yorum yaparken Adı/URL kısmından yaparsanız sadece isim yazmanız yeterli. Site adresi, URL eklerseniz yorumunuz onaylanmaz.