-->

Slider

İlgi Çeken Videolar

Sağlık

Teknoloji

Sinema

Televizyon

Ne Nedir?

En5 Konular

» » » » » » » » Güzel Muamelede Bulunmak


Erkek ailenin reisi konumunda olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Bu kişiler ilk olarak Allah (c.c.) sonrasında ise ailesine karşı sorumlu olanlardır. İlk şart ise aile içinde huzursuzluk çıkarmamak yani güzel geçinmektir.  

Çünkü evlilik Allah adına ve O'nun izni ile yapılmaktadır. Kur'an-ı Kerim'de Yüce Allah (c.c.) Nisa Suresinde şöyle buyurmaktadır:

"... Onlarla  (kadınlarla) iyi geçinin..." (Nisa 4/19)

Aile de en önemli rolü oynayan erkektir. Ailenin kurulmasında ve sorumlukların da öncelik erkeğe aittir. Ancak eşler arsındaki sorumluklar ve haklar karşılıklıdır. Bununla birlikte tekrar ettiğimiz gibi sorumluluğun büyük bir kısmı aile reisi olan erkeğe aittir. Bu sebeple erkek ailesi için bu sorumlulukları almak, evin geçimi, yiyecek, içecek, çocukların nafakalarını temin etmek için çalışmak, çabalamak ve onlara bakması zorunludur.

Güzel Muamelede Bulunmak


Eğer bu sorumlulukları erkek üstlenmezse aile içinde geçimsizlik söz konusu olabileceği gibi uzun vadeli bir evlilik söz konusu da olamaz.  

Peygamber Efendimiz bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuştur:

"Sizin en hayırlınız, eşlerine en hayırlı olanınızdır."

Konumuza Kainatın Efendisi Muhammed Mustafa (s.a.v.)'in hadisi ile son veriyoruz. 


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Yorum Yazmak İçin Aşağıdaki Seçenekleri Kullanınız


Lütfen konuyla alakasız yorumlardan kaçının. Sadece link almak amaçlı ( spam ) yorumlar yazmayınız. ( anında silinir ). Argo, küfür, siyasi vb. içerik barındıran yorumlar yazmayınız.

Not: Yorum yapabilmek için (yorumlama biçiminden) Anonim ( isimsiz olarak ) veya Adı/URL'yi ( Adı ( gerekli ) / URL ( kısmını boş bırakınız ), fonksiyonlarından seçim yaparak yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Ancak Google + profili ile yapılan yorumları onaylamıyorum bilginize. Yorum yaparken Adı/URL kısmından yaparsanız sadece isim yazmanız yeterli. Site adresi, URL eklerseniz yorumunuz onaylanmaz.