-->

Slider

İlgi Çeken Videolar

Sağlık

Teknoloji

Sinema

Televizyon

Ne Nedir?

En5 Konular

» » Ehl- Beyt'i Sevmenin Ehemmiyeti


Ehl- Beyt'i Sevmenin Ehemmiyeti
Allah (c.c) sevgisinden sonra sevgiye en layık olan Hz. Peygamber'dir. (s.a.v) Allah'ı (c.c) sevmek, O'nun sevdiklerini de sevmeyi gerektirir. Hiç şüphesiz Hak Teala'nın  en çok sevdiği, resulü Hz. Muhammed Mustafa'dır. (s.a.s). Onun da en çok sevdiği, Ehl-i Beyt'i ve ashabıdır. Allah'ı (c.c.) seven kimse, elbette O'nun sevdiklerini de sever. Muhabbet ve sevginin tam ve olgun olmasının alameti, sevdiğinin yakınlarını, onunla alakalı olanları da sevmektir. Gerçek sevgi bunu gerektirir.

Bu sebepledir ki her müminin Hz. Muhammed (s.a.v.)'i sevdiği gibi onun Ehl-i beyt'ini de sevmesi gerekir.

Kainatın Efendisi Hz. Peygamber'in (s.a.v.) temiz Ehl-i beyt'ine akrabasına, seçkin soyuna hürmet ve tazim, ona olan hürmet ve tazimden sayılmıştır. Ehl-i beyt'i sevmenin lüzumunu ve önemini ifade eden pek çok hadis mevcuttur. Resul-i Ekrem (s.a.s) İbn Abbas'tan (r.a) anlattığına göre Efendimiz  (a.s.v.) şöyle buyurmuşlardır:

"Sizi nimetleriyle rızıklandırdığı için Allah'ı sevin. Beni de Allah'ı sevdiğiniz için sevin. Ehl-i beytimi de beni sevdiğiniz için sevin." (36)

Peygamberimiz'i (s.a.s) seven, onun sevdiklerini ve sevilmesini emrettiklerini de sevecektir. Ehl- Beyt'de  bunlardandır. Çünkü Hz. Resul-i Ekrem (s.a.v) Ehl-i beyti hem sevmiş hemde sevmemizi emretmiştir. Bu sebeple her mümin Ehl-i beyti sevmesi bir vazifedir. 

36: Tirmizi, Menakıb 32: Hâkim.....


Yazar: S. Mübarek Erol

Kurtuluş Gemisi - ehl-i beyt [ Semerkand ] - Pozitif Dağıtım


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Yorum Yazmak İçin Aşağıdaki Seçenekleri Kullanınız


Lütfen konuyla alakasız yorumlardan kaçının. Sadece link almak amaçlı ( spam ) yorumlar yazmayınız. ( anında silinir ). Argo, küfür, siyasi vb. içerik barındıran yorumlar yazmayınız.

Not: Yorum yapabilmek için (yorumlama biçiminden) Anonim ( isimsiz olarak ) veya Adı/URL'yi ( Adı ( gerekli ) / URL ( kısmını boş bırakınız ), fonksiyonlarından seçim yaparak yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Ancak Google + profili ile yapılan yorumları onaylamıyorum bilginize. Yorum yaparken Adı/URL kısmından yaparsanız sadece isim yazmanız yeterli. Site adresi, URL eklerseniz yorumunuz onaylanmaz.