-->

Slider

İlgi Çeken Videolar

Sağlık

Teknoloji

Sinema

Televizyon

Ne Nedir?

En5 Konular

» » » » » İnsan Yapısı Hakkında


İnsan on unsurdan oluşmuş oldukça kapsamlı bir yapıya sahiptir. Bu on unsurun dördü halk aleminden olup bunlar su, hava, toprak ve ateştir. Diğerleri ise emir aleminden olanlardır. Bunlar da nefsi natıka , kalp, ruh, sır, hafi ve ahfadır. İnsanlardaki diğer kuvvetler ve azaların hepsi sonuçta bu unsurlara dayanmaktadır.

İnsan Yapısı Hakkında


Emir aleminin beş unsurundan her biri emre mahsus ve kemale mensuptur. Nefsi natıka ise kendi hevasına  göre hareket etmekte ve kimseye itaat etmek istememektedir.

Allah (c.c) bir birine zıt olan bu unsurların uç noktalarını yumuşatarak hepsini bir araya getirmiş , bunlara özel mizaç  ve toplu bir kıvam vermiştir. Söz konusu unsurlar bu kıvama geldikten sonra Allah Teala, birbirine zıt ve birbirinden ayrı olan parçalarını muhafaza etmeleri için onlara sonsuz hikmeti ile bir suret vermiştir. (Muktubat-ı Rabbani).


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

1 yorum:

  1. insan en üstün ve en tehlikeli canlı türlerinin başında geliyor

    YanıtlayınSil

Lütfen konuyla alakasız yorumlardan kaçının. Sadece link almak amaçlı ( spam ) yorumlar yazmayınız. ( anında silinir ). Argo, küfür, siyasi vb. içerik barındıran yorumlar yazmayınız.

Not: Yorum yapabilmek için (yorumlama biçiminden) Anonim ( isimsiz olarak ) veya Adı/URL'yi ( Adı ( gerekli ) / URL ( kısmını boş bırakınız ), fonksiyonlarından seçim yaparak yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Ancak Google + profili ile yapılan yorumları onaylamıyorum bilginize. Yorum yaparken Adı/URL kısmından yaparsanız sadece isim yazmanız yeterli. Site adresi, URL eklerseniz yorumunuz onaylanmaz.