-->

Sponsor Alanı

Slider

İlgi Çeken Videolar

Sağlık

Teknoloji

Sinema

Televizyon

Ne Nedir?

En5 Konular

ads
» » » » » » » Yüksek Kesimlerin Soğuk Olması

ads
ads

Yüksekler Neden Soğuk Olur?


Hepimizin bildiği  gibi yükseğe çıkıldığında ısı değişimi olur. Yüksek kesimler soğuk olmaktadır. Dünyamızı aydınlatan ve ısıtan kaynak güneş olmasına rağmen yaklaştıkça daha sıcak olması gerekmez mi? Bunun haricinde bulutların nemi havanın sıcak olmasına neden olmaz mı? Ve uçaklarda bulunan ısıtma sistemler veya dağcılık sporu yapan kişilerin zirvelerde soğuktan hayatını kaybettiğini duymuşsunuzdur.

Yüksek Kesimlerin Soğuk Olması


Yeryüzüne oranla yüksek kesimlerde  ısının az  olmasının sebebi , ısıyı tutacak olan veya  bu sıcaklığın sabit kalmasını sağlayacak olan atmosferin yahut atmosferik basıncın olmama nedenidir. Deniz seviyesinde atmosfer basıncı 1,00 atm’dir (standart atmosfer). Yerden 5000  metre yüksekliğe varıldığında  ise basınç 0.83 atm seviyesindedir. Bundan dolayı bu fark  hayati  aktivitelerimizi yapmamıza engel olmaz; fakat  basınçta az da olsa bir değişiklik oluşumu söz konusudur.

ads

FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Yorum Yazmak İçin Aşağıdaki Seçenekleri Kullanınız


Lütfen konuyla alakasız yorumlardan kaçının. Sadece link almak amaçlı ( spam ) yorumlar yazmayınız. ( anında silinir ). Argo, küfür, siyasi vb. içerik barındıran yorumlar yazmayınız.

Not: Yorum yapabilmek için (yorumlama biçiminden) Anonim ( isimsiz olarak ) veya Adı/URL'yi ( Adı ( gerekli ) / URL ( kısmını boş bırakınız ), fonksiyonlarından seçim yaparak yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Ancak Google + profili ile yapılan yorumları onaylamıyorum bilginize. Yorum yaparken Adı/URL kısmından yaparsanız sadece isim yazmanız yeterli. Site adresi, URL eklerseniz yorumunuz onaylanmaz.