-->

Sponsor Alanı

Slider

İlgi Çeken Videolar

Sağlık

Teknoloji

Sinema

Televizyon

Ne Nedir?

En5 Konular

Ads1

» » Bakara Suresi Tefsiri (Taberi)

ads
ads
"Bir zamanlar Rabbin, meleklere: "Ben, yeryüzünde bir halife yaratacağım " demişti de (melekler): "Orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek kimseyi mi yaratacaksın? Oysa biz seni överek tesbih ediyor ve seni takdis ediyoruz! Demişlerdi. Allah (c.c)'da "BEN SİZİN BİLMEDİKLERİNİZİ BİLİRİM" BUYURDU. Adem'e isimlerin tümünü öğretti. Sonra onları meleklere sunup: "Haydi sadık iseniz, onların isimlerini bana söyleyin. " dedi. Melekler de dediler ki: "Sen Yücesin, Bizim, Senin bize öğrettiğinden başka bilgimiz yoktur. Şüphesiz sen Alim'sin, Hakim'sin." Allah buyurdu ki: "Ey Adem, bunlara onların isimlerini haber ver." Adem bunlara onların isimlerini haber verince (Allah): "Ben size göklerin ve yerin gaybını bilirim, sizin açıkladığınızı ve içinizdeki gizlediğinizi bilirim, dememiş miydim?" dedi. Meleklere: "Adem'e secde edin" demiştik. Hemen secde ettiler. Yalnız iblis diretti, böbürlendi ve inkarcılardan oldu. (Bakara, 2/30-34)


Meleklerin dilleriyle açığa vurdukları şuydu: "Yeryüzünde bozgunculuk yapacak birini mi yaratacaksın?" Gizledikleri de, iblisin kendi içinde gizlemiş olduğu, Allah'a itaat etmekten kibirlenmekti. Rebi bin Enes r.a rivayetle: Gizledikleri şey, onların şu sözleri idi:"Rabbimiz her ne yaratırsa yaratsın, mutlaka biz, ondan daha üstün ve daha bilgiliyiz!" Neticede onlar, Allah (c.c)'ın, Adem'i , ilim ve değerde kendilerine üstün kıldığını anladılar. Bakara Suresi Tefsiri Meali..

ads

FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Yorum Yazmak İçin Aşağıdaki Seçenekleri Kullanınız


Lütfen konuyla alakasız yorumlardan kaçının. Sadece link almak amaçlı ( spam ) yorumlar yazmayınız. ( anında silinir ). Argo, küfür, siyasi vb. içerik barındıran yorumlar yazmayınız.

Not: Yorum yapabilmek için (yorumlama biçiminden) Anonim ( isimsiz olarak ) veya Adı/URL'yi ( Adı ( gerekli ) / URL ( kısmını boş bırakınız ), fonksiyonlarından seçim yaparak yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Ancak Google + profili ile yapılan yorumları onaylamıyorum bilginize. Yorum yaparken Adı/URL kısmından yaparsanız sadece isim yazmanız yeterli. Site adresi, URL eklerseniz yorumunuz onaylanmaz.