Bonzai ve Zararları Nedir? sinema

Kul Hakkı

ibrahim fırat | Perşembe, Nisan 02, 2015 | 0 yorum

Kul Hakkı
Kul Hakkının Ne Kadar Tehlikeli Olduğunu Anlatan Hadis-i Şerifler.

İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı ve yardımcı olandır.

Peygamber Efendimiz (a.s.v.),
- Müflis kimdir biliyor musunuz? diye sordu.
Ashab-ı Kiram (r.a.),
- Müflis, parası ve malı olmayan kimsedir, dediler.
Allah'ın Resulü (s.a.v.),
- Benim ümmetimin müflisi (iflas eden) o kimsedir ki kıyamet gününde namaz, oruç ve zekatla gelir, fakat şuna sövmüş ve şuna iftira etmiş, şunun malını yemiş, bunun kanını dökmüş ve şunu dövmüş.
Bundan dolayı onun iyiliğinden anılan adamların her birine verilir. 
Üzerine olan haklar ölmeden, iyiliği tükenirse hak sahiplerinin günahları o kimseye yükletilir.
Sonra o kimse cehenneme atılır.

Peygamberimiz (a.s.v.) bir adamı zekat toplamak üzere görevlendirmişti. Bu zat, vazifesini yapıp Allah'ın Resulü'nün huzuruna gelince,
- Şu mallar sizindir, şunlar da bana hediye edilenlerdir, dedi.
Bunun üzerine Resulallah (a.s.) şöyle buyurdu:
- Allah Teala'nın benim idareme verdiği işlerden birine sizlerden birini görevli tayin ediyorum, sonra da o kişi dönüp geliyor ve bana diyor ki:
'Şunlar size ailt olanlardır, şunlar da bana hediye edenlerdir.'
Eğer o kişi sözünde doğru ise babasının veya anasının evinde otursaydı da kendisine hediyesi gelseydi ya!
Allah'a yemin ederim ki, sizden biriniz haksız olarak bir şey alırsa kıyamet gününde o aldığı şeyi yüklenmiş vaziyette Allah'ın huzuruna çıkar.

Ben sizden herhhangi birinizin, Allah'ın huzuruna böğüren bir deve veya bir inek yahut da meleyen bir koyun yüklenmiş vaziyette mi çıkacağınızı kesinlikle bilemem.
Sonra Resulallah ellerini yukarı kaldırıp,
- Allahım! Tebliğ ettim mi? buyurdu.

Kimin üzerinde din kardeşinin ırzı, namusu veya malıyla ilgili bir haksızlık varsa altın ve gümüşün bulunmayacağı kıyamet günü gelmeden önce o kimseyle helalleşsin.
Yoksa kendisinin salih amelleri varsa, yaptığı zulüm miktarınca sevaplarından alınır, (hak sahibine veriliir.)
Şayet iyilikleri yoksa kendisine zulüm yaptığı kardeşinin günahlarından alınarak onun üzerine yükletilir. İçeriği Sosyal Ağlarda Paylaşmak için Alttaki Butonları Kullanabilirsiniz


Kategori: , , , ,

Yazar Hakkında:
!BR@H!M F!R@T Blogumuzda paylaşılan her şey tanıtım amaçlıdır. Telif ihlali olan paylaşımları iletişim kutusundan veya ibo.firat@gmail.com adresinden bize ulaştırabilirsiniz.

0 yorum

Lütfen konuyla alakasız yorumlardan kaçının. Sadece link almak amaçlı ( spam ) yorumlar yazmayınız. ( anında silinir ). Argo, küfür, siyasi vb. içerik barındıran yorumlar yazmayınız.

Not: Yorum yapabilmek için (yorumlama biçiminden) Anonim ( isimsiz olarak ) veya Adı/URL'yi ( Adı ( gerekli ) / URL ( kısmını boş bırakınız ), fonksiyonlarından seçim yaparak yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Ancak Google + profili ile yapılan yorumları onaylamıyorum bilginize. Yorum yaparken Adı/URL kısmından yaparsanız sadece isim yazmanız yeterli. Site adresi, URL eklerseniz yorumunuz onaylanmaz.

if