Slider

İlgi Çeken Videolar

Sağlık

Teknoloji

Sinema

Televizyon

Ne Nedir?

En5 Konular

» » » » Backlink nedir?

Backlink nedir?
Seo kriterleri arasında bilinen en önemli 3 unsur arasında backlink dağılımı vardır. Backlink dağılımı site iç ve dış link dağılımı olarak ikiye ayrılmaktadır. Doğru backlink dağılımı ile siteniz index hızı artar ve seo kriterleri arasında (en önemlilerinden) 1 hususu daha tamamlamış olursunuz.

Site iç backlink dağılımı: Siteniz içerisinde benzer konular arasında belirli kelime ve/veya kelime öbekleri arasında link vermektedir. Bu durum alakalı konuların hızlı bir şekilde arama motorları gözünde gruplandırılmasını sağlar ve seo açısından önemli bir unsurdur.

Site dış backlink: Siteler hiçbir zaman %100 özgün olamazlar. Hangi konu üzerinde bir siteniz olursa olsun, mutlaka kaynak alışverişleri (aşırıya kaçmadan) olmak zorundadır. Ancak bu şekilde sitenizin doğru bilgi paylaştığını arama motorlarına kanıtlayabilirsiniz. Sitenizden çıkan linkler kaynak linklere “ alınan kelime öbeği çıktısı ” ile verilmelidir ve sitenize yönlendirilen linkler aynı kıstas ile uyarlanmalıdır. Sitelerin doğru bilgi paylaştığını ancak arama motorları bu hususla anlar ama backlink alınan ve verilen siteler arasında da bazı kıstas uyumlarının olması gereklidir.

Backlink almadan ve/veya vermeden önce: Sitenizin lokasyonu ile link alışverişi yapacağınız sitenin locasyonunu kontrol ediniz. Eğer DNS IPleri bölgesel olarak benzer ise backlink vermekten kaçının ve backlink oranlarına göre puanlandırma sistemi olan PR (pagerank) değeri yüksek siteler ile backlink alışverişi yapmaya çalışın.


DNS bölge belirlenmesi: DNS IPleri siteler için (Ör, 1.1.1.1) değişir ve IPlerin soldan sağa doğru benzerlik göstermeleri (sayı benzerliği) bölgesel olarak yakın siteler arasında paylaşım yapıldığını kanıtlar. Bu sebeple link alışverişlerinde sahtekârlığı önlemek amaçlı bu tarz link alışverişleri siteler için zararlı bir hal almıştır.

Yazan: Kaystros

«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Yorum Yazmak İçin Aşağıdaki Seçenekleri Kullanınız


Lütfen konuyla alakasız yorumlardan kaçının. Sadece link almak amaçlı ( spam ) yorumlar yazmayınız. ( anında silinir ). Argo, küfür, siyasi vb. içerik barındıran yorumlar yazmayınız.

Not: Yorum yapabilmek için (yorumlama biçiminden) Anonim ( isimsiz olarak ) veya Adı/URL'yi ( Adı ( gerekli ) / URL ( kısmını boş bırakınız ), fonksiyonlarından seçim yaparak yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Ancak Google + profili ile yapılan yorumları onaylamıyorum bilginize. Yorum yaparken Adı/URL kısmından yaparsanız sadece isim yazmanız yeterli. Site adresi, URL eklerseniz yorumunuz onaylanmaz.