-->

Slider

İlgi Çeken Videolar

Sağlık

Teknoloji

Sinema

Televizyon

Ne Nedir?

En5 Konular

» » » » » Bıçak Kendi Sapını Kesmez.


Bıçak Kendi Sapını Kesmez Atasözü ve Anlamı:

İlkel yöntemlerle ele geçirilmiş, kurallar çeverçevesinde yönetimin sağlandığı yerlerde güçlükler etrafını korurlar. Bunlar suçlu dahi olsalar, ceza görmezler ve vermezler. Bu nedenle yargılayan insan onun tarafında olduğundan ceza falan vermezler. Eğer ki bu kişilere herhangi bir yaptırım uygulansa işleri elinden  gider. Bundan dolayı pek cesaret edilemez. 


Bıçak Kendi Sapını Kesmez.


Bu atasözü bizlere toplumlarda her zaman güçlü olanların sözünün geçtiği anlamını taşımaktadır. Bu dünyanın her yerinde geçmişten günümüze kadar gelen bir durumdur. Güçlüler ve zayıflar.

Bununla birlikte o güçlü  olan kişilerin yanında bulunan kişilerde ayrıcalıklı olurlar.  Ve burada adaletsizlik söz konusudur. Evet gerçekten bıçak sapını kesmez. Bıçak ne kadar kesici bir alet ise de sapı, tahtadan, plastikten neyden olursa olursun kesmez. Güçlü kişilerin yanında bulunan imtiyaz sahibi kimselerde tıpkı böyledir. 

Bir önceki konumuzda "Bey Aşı Borç, Düğün Aşı Ödünç" atasözü ve anlamı konusunu işledik


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

2 yorum:

  1. Atalarımız her zaman ki gibi doğru söylemiş tabi ki güçlü olanın sözü geçer

    YanıtlayınSil
  2. güzel anlamlı bir açıklama olmuş bıcak sapını kesmezmiş derler burada açıklamasını anlamlı buldum.

    YanıtlayınSil

Lütfen konuyla alakasız yorumlardan kaçının. Sadece link almak amaçlı ( spam ) yorumlar yazmayınız. ( anında silinir ). Argo, küfür, siyasi vb. içerik barındıran yorumlar yazmayınız.

Not: Yorum yapabilmek için (yorumlama biçiminden) Anonim ( isimsiz olarak ) veya Adı/URL'yi ( Adı ( gerekli ) / URL ( kısmını boş bırakınız ), fonksiyonlarından seçim yaparak yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Ancak Google + profili ile yapılan yorumları onaylamıyorum bilginize. Yorum yaparken Adı/URL kısmından yaparsanız sadece isim yazmanız yeterli. Site adresi, URL eklerseniz yorumunuz onaylanmaz.