-->

Slider

İlgi Çeken Videolar

Sağlık

Teknoloji

Sinema

Televizyon

Ne Nedir?

En5 Konular

» » Erkek ile Kadın Haklarına Ehemmiyet Vermek


Evlenmek Sünnettir.

Evlenmek Resûl-i Ekrem'in (sallallahu aleyhi vesellem) önemli sünnetlerinden biridir. Hz Muhammed (a.s.v.) bu hususta şöyle buyurmuşlardır:

"Nikah benim sünnetimdir. Benim sünnetime uymayan benden değildir. Evlenin, çünkü ben diğer ümmetlere sizin çokluğunuzla övüneceğim."


Müslüman ev: haklar ve sorumluluklarBilindiği gibi toplumun temeli ve bekası aile kurumuna dayanmaktadır. Aile toplumdaki en önemli sosyal gruptur. Dolayısı ile sorumluluk bir toplumun en önemli yapı taşı olan ailede başlar. Bu hususta sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuşlardır:

Erkek ile Kadın Haklarına Ehemmiyet Vermek


"Hepiniz çobansınız ve size bağlı olan kişilerden sorumlusunuz. Devlet başkanı bir çobandır, halkından sorunludur. (evde) erkek, ailesinin çobanıdır ve ailesinden sorumludur. Kadın, kocasının evinde bir çobandır ve ailesinden sorumludur. Hizmetli, efendisinin parasının çobanıdır ve (yaptığı harcamadan) sorumludur. Hepiniz çobansınız ve hepiniz yaptığınız çobanlıktan hesaba çekileceksiniz." (Buhar, Cum'a 11; Müslim, İmâre 20.)

Zikredilen hadisten de anlaşılacağı gibi aile camiasında bir iş bölümü vardır. Bu da aile fertleri arasında karşılıklı hak ve sorumluluklar doğurmaktadır. 

Yazar: Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ayhan

Yararlanılan kaynak: Efendimizin (s.a.v.) İzinde Günlük Hayat (Semerkand)


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

3 yorum:

  1. Kendi haklarımıza ve diğer insanların haklarına daima önem vermeliyiz. Ne haklarımızı ezdirtmeli ne de başkalarının hakları ezmeliyiz. Yazı için teşekkürler güzel bir bilgilendirme olmuş.

    YanıtlayınSil
  2. Yine çok güzel bir bilgi paylaşmışsınız. Sizin paylaştığınız bu dini bilgileri ilgi ile takip ediyorum, bizleri ve özellikle gençleri takip etmesi ve bilgilenmesi için önemli bir roldesiniz.

    YanıtlayınSil
  3. Erkeğin hanımı üzerinde hakkı çoktur. Kadın da kocası ile iyi geçinmelidir

    YanıtlayınSil

Lütfen konuyla alakasız yorumlardan kaçının. Sadece link almak amaçlı ( spam ) yorumlar yazmayınız. ( anında silinir ). Argo, küfür, siyasi vb. içerik barındıran yorumlar yazmayınız.

Not: Yorum yapabilmek için (yorumlama biçiminden) Anonim ( isimsiz olarak ) veya Adı/URL'yi ( Adı ( gerekli ) / URL ( kısmını boş bırakınız ), fonksiyonlarından seçim yaparak yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Ancak Google + profili ile yapılan yorumları onaylamıyorum bilginize. Yorum yaparken Adı/URL kısmından yaparsanız sadece isim yazmanız yeterli. Site adresi, URL eklerseniz yorumunuz onaylanmaz.