-->

Sponsor Alanı

Slider

İlgi Çeken Videolar

Sağlık

Teknoloji

Sinema

Televizyon

Ne Nedir?

En5 Konular

Ads1

» » » » » » » » Aynadaki Sen misin? (Aynaya mı Bakıyorsun?)

ads
ads

Ayna ve Kişi ile ilgili  İlginç Fikirler


Aynaya neden bakar insan,  aynaya bakmak,  aynaya sürekli bakanlar, aynaya  bakmak ve görülenler, aynaya baktığında gördüğün kişi sen misin?


Aynadaki Sen misin? (Aynaya mı Bakıyorsun?) 1


Şu sözümle bir başlangıç yaparsak  daha net ve detaylı olur..

Aynadaki Sen misin? (Aynaya mı Bakıyorsun?)


"BEN SANA BAKTIĞIMDA SENİ GÖRÜRKEN, SEN AYNAYA BAKTIĞINDA KENDİNİ(mi)  GÖRÜYORSUN..!?"

Yukarıdaki sözüm çok basit ve karmaşık gibi gözksede oldukça  ilgilenilmesi gerken durumdur.  Her insan bakar ama aynı görmez. Bununla ilgili daha önce yazmış olduğum  düşüncem renkler ile ilgili idi.  Renkleri  hepimizin aynı  görmediği  ve sadece isim olarak  aynı renke bakarken  ben kırmızı görüken sen yeşil görebiliyorsun vs..  Bununla ilgili yazıyı okumak için "RENKLER  TARİF EDİLEBİLİR Mİ?"

Aynalar  bana  ilginç geldi. İnsanlar genelde bende dahil aynaya arada sırada bakarız. Bazıları ise sürekli bakar. Sorsak aynaya bakıyorum der. Fakat  aynaya bakan aynayız neden görmez?  Ben aynaya baktığım zaman  aynadaki  tozları, çerçeveyi  vs.  Bunları görürken  kendimi de görürüm.  Ancak insan  aynaya kendini görmek için bakar.  Yani aynaya değil kendine bakar. Sözümde geçen ben sana bakarken seni görürüm ancak sen aynaya bakınca kendini görürsün...?

aynalar


Bu sözü biraz açalım.  Bir bakış  açısıdır. Her insan  bakar ama  aynı görmez.  Dedim ya  aynaya bakanlar genelde  kendini gördüğünü sanar, bazıları aynayı  ve aynadaki   çizgi ve tozlarıda görebilir.  Her insan bakar ancak aynı görmediği   durum  gerçektir. Bir kişinin aynaya sürekli bakması bir bakıma  ayna hastalığı olabilir.  Kendini  beğenmeme veya en ufak bir sivilceden dolayı bunu  takıntı  haline getirmesi ile sürekli ayna karşısında zaman geçirmesidir.  Ve bazı kişiler aynaya bakarken kendini  görür  ama aslında o kendi  değildir.  Görmek istediği kişidir.  Yani aynalar her zaman  doğru söylemez. Aynada görünen sensen neden sürekli sen sana bakıyorsun?  Senin sen olduğuna henüz karar veremedin mi?  Aynaya  bakıpta  kendini çirkin göreni  görmedim.  Herkes kendini genel olarak beğenir kimi  kaşını, gözünü,   saçlarını  vs.

Aynaya bakıpta kendinde beğenmediği   yerleri görenler ise kendinin  çirkin olduğunu sanmasından kaynaklanabilir.  Allah  (c.c)!ın yarattığı hiçbir canlı çirkin değildir  ancak bir tık ötesi ve daha ötesi olarak güzelin daha güzeli olunca önceki güzel o güzele göre çirkin  görünür ve çirkin derler. Aslında hepsi  güzel  ama  güzelinde güzeli olduğu zaman iş değişir.

aynadaki gizem..


Ben birine baktğım zaman onu görüyorum evet ama kişi aynaya baktığında acaba benim onu gördüğüm gibi mi görüyor? bunu bilemeyiz.  Ancak   onunla yer değiştirmemiz lazım.  Buda imkansız. O beni nasıl görüyor onuda bilemem,  o da benim onu nasıl görüdğümü bilemez.  Sadece  belki   anlatabiliriz.

Aynada görünen suret kişinin kendini görmek istediği kişidir.  Ayna da  gördüğü kişinin hayalindeki kendisidir  dersek bile bunu ispatlayamayız.  Her  şeyde hata payı vardır. Bu sadece bir düşünce. Biz bunun tam olarak  gerçek olduğunu iddia etmiyoruz . Fakat  neden olmasın diyebiliri?

Bazende  ayna bakınca insan ne kadar  tipsizim der.  Peki neden böyle der?  Başkası ise ne kadar  yakılşıklı yada güzelsin derken...Dediğimiz gibi kişi  hayalinde ne istiyorsa onu görüyor olma olasılığı ile ilişkili olabilir.

Leyla ile Mecnun örnek verilebilir.  Denildiğine göre Leyla o kadarda  güzel değilmiş ancak Mecnun onu nasıl  gördüki çöllere düştü.  Buda demek oluyor bizim ancak  Mecnunun gözleri ile bakmamız gerek.

Leyla  ile Mecnun ile ilgili Bazı Sözler: • Mecnuna sorarlar herşey bu çirkin leyla yüzünde mi?. Mecnun da yapıştırır cevabı : Sen hiç onu benim gözümden gördün mü ?


 • Padişah leyla'ya dedi ki: 

  • ''Sen o musun ki, mecnun senin aşkından perişan oldu. sen başka güzellerden daha güzel değilsin.''
  • Leyla dedi ki :
  • ''Çünkü sen de mecnun değilsin.''
  • Leyla öldükten sonra mecnuna söylemişler leyla öldü demişler hayır ölmedi leyla benim içimde yaşıyor.

  Bu kadar   örnek yeterli sanırım.  Herkesin  gördüğü  farklıdır ve işin içinde  aşk var ise  o durumda kişi  daha farklı görür.  Birçok kişinin  çirkin olarak görüdğünü  güzel bakmasını bilen çok güzel görebilir.  Aynaya bakan  kişi de buna örnek olabilir. 

  aynadaki başka adam


  Konumuzu daha  fazla uzatmaya gerek yok.  Aynaya bakarken bir kerede aynayı görmeyi deneyin.. Bakın ne kadar  değişiklikler  olacak.  (iF)


  ads

  FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır
  «
  Next
  Sonraki Kayıt
  »
  Previous
  Önceki Kayıt

  Hiç yorum yok:

  Yorum Yazmak İçin Aşağıdaki Seçenekleri Kullanınız


  Lütfen konuyla alakasız yorumlardan kaçının. Sadece link almak amaçlı ( spam ) yorumlar yazmayınız. ( anında silinir ). Argo, küfür, siyasi vb. içerik barındıran yorumlar yazmayınız.

  Not: Yorum yapabilmek için (yorumlama biçiminden) Anonim ( isimsiz olarak ) veya Adı/URL'yi ( Adı ( gerekli ) / URL ( kısmını boş bırakınız ), fonksiyonlarından seçim yaparak yorumlarınızı yazabilirsiniz.

  Ancak Google + profili ile yapılan yorumları onaylamıyorum bilginize. Yorum yaparken Adı/URL kısmından yaparsanız sadece isim yazmanız yeterli. Site adresi, URL eklerseniz yorumunuz onaylanmaz.