Bonzai ve Zararları Nedir? sinema

Kirpi Balığının Motifli Yapısı

ibrahim fırat | Perşembe, Ekim 01, 2015 | 0 yorum

1990 senesinde dalgıçlar pasifik okyanusunda gezintiye çıktıklarında çok ilginç ve o kadar düzenli bir şekil ile karşılaştılar.  Oldukça esrarengiz olan bu şekil 12 cm uzunluğundaki erkek kirpi balığının birleşme öncesinde yaptığı bir sanat eseriydi.

Kirpi Balığının Motifli Yapısı


Bu yapının da meydana gelmesi o kadar kolay olmadı, balık bir hafta süren ama hiç ara vermeden çalışması sonucu bu yapıyı meydana getirmişti. Balığın ara vermemesinin en büyük sebebi, etrafındaki su akıntısının  neden olabileceği durumdan dolayı bu şeklin aniden bozulabileceğidir.

Bu yapının amacı erkek balığın dişi balığı etkilemek için uğraşıdır. Eğer dişi balık bu motifleri beğenirse bu bölgeye yumurtalarını bırakacaktır. Yapıttaki her bir motif tabandaki su akımını yavaşlatmaya ve böylelikle merkezde bulunan yumurtaların hasar görmemesine yarar.

Kirpi Balığının Motifli Yapısı


Bu işlemlerin sonrasında  dişi balık oradan ayrılır ve erkek bu motifli bölgeyi  koruma altına alır ve erkek balık ortalama 1 hafta süresinde bölgeden hiç ayrılmak ve bir düşmanla karşı karşıya kaldığında ise  kendini güçlü ve daha büyük gösterebilmek için içine deniz suyunu çekerek kat kat şişirir ve büyük görünüme sahip olur. Her ne olursa olsun bu bölgeyi hayatı gitse bile bırakmayacaktır.

Buradan da anlaşıldığı gibi aslında balıkların hafızası 3 saniye değildir. Yada balık cinslerine göre değişiklik gösterebilir. Eğer öyle olmuş olsaydı bu muhteşem sanatsal motifleri nasıl yapabilirlerdi.
                     1   2   3   4   5İçeriği Sosyal Ağlarda Paylaşmak için Alttaki Butonları Kullanabilirsiniz


Kategori:

Yazar Hakkında:
!BR@H!M F!R@T Blogumuzda paylaşılan her şey tanıtım amaçlıdır. Telif ihlali olan paylaşımları iletişim kutusundan veya ibo.firat@gmail.com adresinden bize ulaştırabilirsiniz.

0 yorum

Lütfen konuyla alakasız yorumlardan kaçının. Sadece link almak amaçlı ( spam ) yorumlar yazmayınız. ( anında silinir ). Argo, küfür, siyasi vb. içerik barındıran yorumlar yazmayınız.

Not: Yorum yapabilmek için (yorumlama biçiminden) Anonim ( isimsiz olarak ) veya Adı/URL'yi ( Adı ( gerekli ) / URL ( kısmını boş bırakınız ), fonksiyonlarından seçim yaparak yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Ancak Google + profili ile yapılan yorumları onaylamıyorum bilginize. Yorum yaparken Adı/URL kısmından yaparsanız sadece isim yazmanız yeterli. Site adresi, URL eklerseniz yorumunuz onaylanmaz.

if