Slider

İlgi Çeken Videolar

Sağlık

Teknoloji

Sinema

Televizyon

Ne Nedir?

En5 Konular

» » » » » » Dilini Korumak

Dilini Korumak
Muhammed b. Vasi Hazretleri, yakın dostu Malik b. Dinar Hazretleri ile konuşuyordu. Dünyadan, dünya malından, onu korumaya çalışmaktan bahisler açıldı. Hikmet erbabı mevzu buraya gelince şunu söyledi:

- İnsanlara karşı dilini korumak; altın ve gümüşü korumaktan zordur!

Diline hakim olmayı nefis istemediği için altın ve gümüşü korumaktan daha zordur. Dil hakimiyeti, ciddi bir nefis terbiyesi ister. Dilin doğruluğu kalbin, muvazene ve muhakemenin doğruluğundandır. Ve bazen insanın başına açtığı bela, mal mülk kaybından çok daha büyüktür. 

Yazar: Mehmet Akar

Mesel Ufku | Nükte ve Hikmet  [ Timaş Yayınları ]

«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Yorum Yazmak İçin Aşağıdaki Seçenekleri Kullanınız


Lütfen konuyla alakasız yorumlardan kaçının. Sadece link almak amaçlı ( spam ) yorumlar yazmayınız. ( anında silinir ). Argo, küfür, siyasi vb. içerik barındıran yorumlar yazmayınız.

Not: Yorum yapabilmek için (yorumlama biçiminden) Anonim ( isimsiz olarak ) veya Adı/URL'yi ( Adı ( gerekli ) / URL ( kısmını boş bırakınız ), fonksiyonlarından seçim yaparak yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Ancak Google + profili ile yapılan yorumları onaylamıyorum bilginize. Yorum yaparken Adı/URL kısmından yaparsanız sadece isim yazmanız yeterli. Site adresi, URL eklerseniz yorumunuz onaylanmaz.