Slider

İlgi Çeken Videolar

Sağlık

Teknoloji

Sinema

Televizyon

Ne Nedir?

En5 Konular

» » » » » » » » » Misk Nedir ve Faydaları Hakkında Geniş Bilgi

Misk Kokusu Hakkında Bilgi.

Misk nedir, ne işe yarar? misk nasıl elde edilir, hakiki misk, misk kokusu, misk fiyatı, miskin faydaları


Misk, iki kısma ayrılır. Bunlardan biri hakiki misk diğeri ise sentetik misk. Genel olarak  piyasada en çok denk geleceğiniz kimyasal misktir. Çünkü hakiki miski elde etmek ve bulmak çok zor. Ancak bazı yerlerde bunu bulmanız mümkün fakat fiyatı oldukça  pahalı şu zaman itibariyle 5 ocak 2018 Cuma fiyatı: Doların artışına göre  değişmektedir. Kokusu oldukça hafif ancak sürüldüğü zaman bu kokuyu daha net alabiliyor ve kokuya hayran kalıyorsunuz. Manevi yönden sizi etkiliyor ve kokuların kralı diyebiliriz.


Misk Nedir ve Faydaları Hakkında Geniş Bilgi


Hafif olması nedeniyle  kimseyi rahatsız etmez özellikle  hakiki olan kokular ağır olsalar bile  oud yani öd ağacı kokusu gibi  hiç bir şekilde rahatsız etmez tam tersine şifa verir.


Misk Nedir?

Misk genelde birçok hayvanda bulunmaktadır. Misk kedisi, misk keçisi, misk faresi vb. hayvanlarda bulunmaktadır. Ancak en iyisi Misk geyiğinden yani   Asya'nın oldukça yüksek bölgelerindeki dağlarda hayatına devam eden  misk keçisinden bazı yöntemler ile elde edilmektedir.  Misk salgısına koku veren ana madde muskon organik bileşiğidir. Misk, parfüm yapımında esans ruhu olarak, koku ve renk vermek için kullanılmaktadır. Ancak parfümlerde kullanılan miskler  hakiki misk mi sentetik mi bunu bilemeyiz. 

Misk Nasıl Elde Edilir?


Miski elde etmek için geyiğin salgı bezlerinde bulunan kesecikler vardır. Buradan çıkarılarak kurtulur  ve sonra işlenerek esans olarak kullanıma hazır hale getirilir. Ancak insanlar bu değerli hayvanları avlayarak neslini tükenmek üzere haline  getirmişlerdir. Bu sebeple avlanmak yasak. Sadece bu salgıyı bıraktığı yerlerden alarak elde etmektedirler ve bu yüzden çok zor bulur haliyle de fiyatı çok pahalıdır.  En iyi bir misk hakiki misk ise Tibette bulunan geyiklerden elde edilir. Misk geyiği genelde  ufak tefek bir yapıya sahiptir. boyları 50 cm arasındadır. Genel olarak avcılar etinden faydalanmak yerine misk kokusu üretimi için avlanırlar. Zaten dediğimiz  gibi avlanmak yasak. Ama bu yasağa uyan var mı yok mu bilemiyoruz. 

Bu geyikler tükenmek üzeredir. Nesli tükenmek üzere olan bu canlılar tükendiği zaman hakiki kaliteli misk bir daha bulunmaz hale gelecektir zaten. Bunun sebebi bilinçsiz avlanma, avlanmak, av yasağına uymamak gibi nedenler insanların para hırsı yüzünden yaptığı katliamdır.

Misk Ne Renktir?

Hakiki misk genel olarak koyu kahrengi, siyahımsı, cıvık katı halde olmayan sıvı şeklindedir. Genel olarak bazen kırmızı ile siyah arasıda olmaktadır.  Katı olarak satılan miskler var İnternet ortamında görülmekte.  Bunlar gerçek misk değil sentetik kimyasal olanlarıdır. Ancak bunların gerçek olanları da vardır. Çoğunluğu sentetiktir. Ama kokusu güzeldir tabi. Katı misk yada amber şeklinde geçer. Aynı zamanda misk ve amber karşımı mumsu kıvamda olurlar. Her ne kadar sentetik olsalarda kokuları çok güzel ve kalıcıdır.

Gerçek misk ilk koklandığında pek bir şey anlaşılmaz, sanki hiç kokmuyormuş gibi geli ama sürüldüğüm zaman bunu  farkedersiniz. Demek istediğim şişeden burnunuza götürdüğünüzde pek koku almanız mümkün değil hafif bir koku belki alırsınız ama net miskin kokusunu hissetmezsiniz zaten hissetmiş olsanız hemen o kokuyu alırsınız. Olağanüstü bir koku ve dünyada ki en güzel kokudur. Peygamber  Efendimiz (s.a.v.)'de misk kullanırmış ve kokuların en güzeli misktir. hadisi şerifi vardır. Evet en güzel koku misktir. Mis gibi kokuyor veya kokuyorsun derler ya aslında o misktir. "Misk gibi kokuyor ortalık" gibidir.

Efendimiz Muhammed Mustafa (s.a.v.) kokusu apayrı bir kokudur. Dünyada ondan daha güzeli yoktur. Misk mi desem, gül mü desem, amber mi desem ne desem bilemedim ama öyle bir koku kimsede yok sadece Efendimize özel ve kaç bin sene geçmesine rağmen her yer misk kokuyor, gül kokuyor tüm çiçeklerin özü gibi kokular var. Hani yukarıda dedim ya dünyadaki en güzel koku misktir. Bu esans olarak ancak manevi olarak dünyanın en güzel kokuları Kabe kokusu, medine kokusu, Peygamberimizin (s.a.v.) kokusu, sahabelerin kokusu açıkcası kutsal toprakların kokusu. 

Hakiki Misk Nasıl Anlaşılır?


İlk olarak fiyatı kendini belli  eder. Ama bazı uyanıklar hakiki gibi göstermek için fiyatı yüksek tutabilirler ama bu az denk gelinir.  Açıkcası  1 gramı 350 tl den daha aşağı ise o hakiki değildir yada en kaliteli misk değildir. Rengi siyaha yakın, kırmızı, koyu kahve rengi, çok hafif kokulu, en yüksek kaliteli olanı ise simsiyah çok keskin kokuludur. Biraz hayvansı gibi koku ama sürünce  değişiyor tabi. sıvı halde olur. Ama genel olarak ülkemizde her yerde bunu bulamazsınız bazı insanlar var özel olarak bunu getiriyor ve gerçek misk oluyor. Bu yüzden güvendiğiniz bir yer varsa oralardan temin edebilirsiniz. Ancak o kadar para verdiğiniz kokuyu da kullanmaya kıyamazsınız belkide... 

Ve  en kaliteli olan misk Deer Musk (ceylan miski) siyah misk kokusu o kadar   keskin ki  hiç sürmenize  bile gerek  kalmaz  kapağını açıp kapamanız  yeterli  olur   odanız  günlerce misk kokar.  Ama öyle bir kokuki  tarif etmek çok zor. Hayvansal koku olmakla birlikte çok farklı, keskin ancak  rahatsız etmez. İlk başta bu ne dersiniz ama sonra  o kokuyu unutamazsınız. Çünkü dünyadaki en güzel koku misktir. 

Misk ve Faydaları:


Hafızayı güçlendirir.
Cinsel gücü artırır.
Kalbi rahatlatır.
Baş ağrısına iyi gelir.
Cesaret verir.
Manevi yönden etkilidir.
Sakinleştirici özelliği vardır.
Kadınların hamile kalmasını hızlandırır. 
Nezle gidericidir.
Soğuk algınlıklarına iyi gelir.
İç ve dış azalara güç verir.
Felce iyi gelir.
Basura iyi gelir. Bunun için basura sürülmesi gerekir.
Gut hastalığından koruyucu etkisi vardır
Ter kokusunu güzelleştirir.

Ve bunun gibi daha birçok faydası vardır. Bundan sonra önemli olan acaba hakiki miski nereden bulabiliriz. Bu oldukça zor bir sorunun cevabı olacak. Aslında bildiğim yer var ama reklam olmasın diye isim vermek istemiyorum. Bu yüzden araştırın ve en iyisini bulun. Güvendiğiniz yerlerden temin edin. Misk kokulu günler.

Bir önceki ne nedir konumuzda "Kaylule Nedir, Ne Demektir?" isimli yazımızda kaylule hakkında geniş ve detaylı bilgi verdik. Bunu herkesin bilmesi gerekir. Bu sebeple mutlaka konumuzu okumanızı tavsiye ediyoruz.

Google aramaları:

geyik misk
misk kokusu nasıl kokar
misk nedir nerede bulunur
misk kokusu nedir
misk geyiği
misk nerede satılır
misk amber
misk faydaları
miskin faydaları
amber sabunu faydaları
hakiki misk kokusu fiyatları
miski amber nasıl kullanılır
miski amber fiyatı
amber kokusu etkisi
miski amber nerede satılır
miski amber

«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

6 yorum:

 1. şoklardayım hiç bu şekilde elde edildiğini tahmin etmezdim

  YanıtlaSil
 2. 100 grami 50 tl olsa pahali derdim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 100 gramını 30 bin liradan aşağı alamazsın

   Sil
 3. ibrahim bey nerden alabiirim.ben bulamıyorum.yardımcı olurmsunuz lütfen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bana ibo.firat@gmail.com adresindende ulaşabilirsin yardımcı olurum

   Sil
 4. hocam bana iletişim bölümünden ulaşın

  YanıtlaSil

Lütfen konuyla alakasız yorumlardan kaçının. Sadece link almak amaçlı ( spam ) yorumlar yazmayınız. ( anında silinir ). Argo, küfür, siyasi vb. içerik barındıran yorumlar yazmayınız.

Not: Yorum yapabilmek için (yorumlama biçiminden) Anonim ( isimsiz olarak ) veya Adı/URL'yi ( Adı ( gerekli ) / URL ( kısmını boş bırakınız ), fonksiyonlarından seçim yaparak yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Ancak Google + profili ile yapılan yorumları onaylamıyorum bilginize. Yorum yaparken Adı/URL kısmından yaparsanız sadece isim yazmanız yeterli. Site adresi, URL eklerseniz yorumunuz onaylanmaz.